Geri Dön

Kuyucuk Gölü Kars İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

 Doğu Ekspresi turları ile birlikte adeta Doğu'nun Paris'i olarak nitelendirilen Kars, eşsiz doğası ile insanları mıknatıs misali kendisine doğru çekiyor. Bu güzellikler içerisinde Kuyucuk Gölü, büyüleyici atmosferi ile dikkat çekiyor. Kuyucuk Gölü Kars ilinde nerede? Gölün özellikleri, oluşumu ve tarihçesini sizler için hazırladık.

Kuyucuk Gölü Kars İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

 

 Kuyucuk Gölü, Kars ilimizin doğal güzelliklerinden başında geliyor. Huzur veren doğası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Kuyucuk Gölü, 182'ye varan kuş türü ile dünyanın pek çok köşesinden turistleri çağırmaktadır. Bu çağrıya kulak veren yerli ve yabancı ziyaretçilerin akını sayesinde Kuyucak Gölü her geçen zaman daha da popüler bir hale geliyor.

 

 Kuyucuk Gölü Kars İlinde Nerede?

 

 Kuyucuk Gölü, özellikle instagram gibi sosyal medya platformları ve çeşitli internet siteleri üzerinden resimlerini görenler ve hakkında verilen bilgileri okuyanlarca bir hayli merak edilmektedir. İlk olarak merak edilen husus ise Kuyucuk Gölü'nün yeridir. Doğanın insanlığa sunduğu en güzel armağanlardan biri olan Kuyucuk Gölü, Kars kent merkezinin yaklaşık olarak 40 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Arpaçay ilçesinin Kuyucuk Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.

 

 Kuyucuk Gölü'nün güzergahı ve belirli merkezlere olan uzaklıkları da araştırılmakta ve bu konulara dair bilgi sahibi olunmak istenmektedir. Kuyucuk Gölü, Kars- Akkaya güzergahı üzerinde yer alıyor. Kuyucuk Gölü, Kars merkeze 40 km; Akkaya'ya ise 15 km mesafede konumlanıyor. Kuyucuk Köyü'ne ise 1 km uzaklıkta.

 

 Kuyucuk Gölü'nün Özellikleri

 

 Kuyucuk Gölü, ülkemizin 2009 yılında Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 13. alanı olan bir kuş cenneti. Çalı Gölü ve Balık Gölü gibi yaban hayatı geliştirme sahaları arasında öne çıkmaktadır. Kuyucuk Gölü'nün alanı 245 hektar, Ramsar kuş cenneti alanı olarak ise 416 hektarlık bir sahaya haizdir. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği ise 1.627 metre yüksekliğindedir. Kuyucuk Gölü'nün derinliği ise 13 metredir.

 

 Kuyucuk Gölü, pek çok önemli kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, boz kaz ve sığırcık gibi türler başta olmak üzere 232 değişik kuş türü için güzel bir barınak oluşturmaktadır. Doğa turizmi açısından gözde göller arasındaki Kuyucuk Gölü, doğa fotoğrafçılarına ve kuş gözlemcilerine hitap eden ideal bir tabiat alanı. Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli kuş cenneti Kuyucak Gölü ve çevresidir. Ülkemizin ilk su kuşu halkalama istasyonu Kuyucuk Gölü'nde kurulmuştur.

 

 Kuyucuk Gölü Oluşumu ve Tarihçesi

 

 Göl oluşumlarında, sularını okyanus ve denizlere ulaştıran göllerin suları tatlı, ulaştıramayanların ise suları tuzludur. Kuyucuk Gölü ise tatlı su göllerinden biridir. Afrika-Avrasya göç yolları üzerinde bulunması başka bir deyişle coğrafi konumu su yoğunluğunu etkileyen en önemli kriterlerdendir. Gölü turizme kazandırmak içinde değerli adımlar atılmaktadır.

 

Hırsızlık haberi yaparken cep telefonunu çaldırdı!Arjantin'de bir televizyon kanalının muhabiri hırsızlık haberi yaparken canlı yayında cep telefonunu çaldırdı. O anlar kameralara saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber