Geri Dön

Mardin Kalesi Mardin'in Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Ülkemizde oldukça önemli bir yeri olan Mardin Kalesi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kartal yuvası olarak da bilinen Mardin Kalesi son yıllarda en çok araştırılan konulardan birisidir. Peki Mardin Kalesi Mardin'in neresindedir? Tarihi kalenin özellikleri ve hikayesini sizlere detaylıca derledik

Mardin Kalesi Mardin'in Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Pek çok medeniyeti bünyesinde barındırmış olan Mardin Kalesi güçlü bir tarihe sahiptir. Geçmişi antik çağa kadar dayanan Mardin Kalesi her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Mardin Kalesi Nerede?

Mardin Kalesi ülkemizde Mardin ilinin merkezinde yer almaktadır. Özellikle yüksek bir yerde bulunması sebebiyle eşsiz bir manzaraya sahiptir. Kalenin üstünden tüm Mardin ayaklar altında kalmaktadır. Kara yolları ve hava yolları ile ulaşım sağlanması da mümkündür. Geçmişten günümüze kadar doğal hali ile gelmiş olan Mardin Kalesi içerisinde gizli bölümlerde bulunmaktadır.

Mardin Kalesine Nasıl Gidilir?

Mardin Kalesi Mardin ilinin merkezinde yer almaktadır. Buraya taksi ile ulaşmak mümkündür. Kent merkezinde bulunan Mardin Kalesine Mardin merkezden kolaylıkla gidebilirsiniz. Otobüsler veya hava limanı ile ulaşım sağlanacak ise Mardin Hava limanına ulaşım sağlayarak buradan Mardin Kalesine ulaşabilirsiniz. Hava yolu dışında kara yolu ile Otobüsler aracılığı ile yine Mardin Merkezden Mardin Kalesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mardin Kalesi Özellikleri

Mardin Kalesi kayalıklar üzerine kurulmuştur. Doğal bir yapı olan Mardin Kalesi dönemin pek çok ünlü şairlerine de ilham olmuştur. Gizemli geçitleri bulunan Mardin Kalesinin eşsiz bir manzarası bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi tarafından ilgi çekici ve beğenilen kaleler arasında yer almaktadır.

Bunlar dışında Mardin Kalesi geçmişte birçok kültür ve tarihe eşlik etmiştir. Ayrıca farklı efsaneler de barındırdığı söylenmektedir. Bu nedenle Mardin ve ülkemizde önemli yapılar arasında yer almaktadır.

Mardin Kalesinin günümüzde bazı yerleri yıkılmıştır. Fakat hala sağlam olan yerleri ile önemli bir potansiyel teşkil etmektedir. Mardin Kalesi kayalar üzerine kurulmuş olması sebebiyle görülmeye değer önemli tarihi yapılardan birisidir.

Mardin Kalesi Tarihi

Mardin Kalesi geçmişi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Bu nedenle farklı pek çok uygarlık tarafından kullanılmıştır. Bunlar Pers, Roma, Babil, Asur, Sümer, Mitaniler, Emeviler, Abbasiler, Akkoyunlular, Selçuklular, Safeviler ve Osmanlı Devletidir.

Mardin Kalesinde ateşe tapan bir kral olan Şah Buhari hastalandığında dönemde kalmıştır. Daha sonra iyileştikten sonra 12 yıl daha bu kalede kaldığı bilinmektedir. Bunlar dışında Babil ve Pers halkının da bu bölgede yaşadığı bilinir. Ancak o dönemde veba hastalığı nedeniyle pek çok yıkımda yaşanmıştır.

 

İstanbul'da helikopter destekli huzur uygulamasıİstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri Yeditepe’de Huzur Uygulaması kapsamında Taksim Meydanı’nda adeta kuş uçurtmadı. Özel harekat polislerinin de bulunduğu uygulamada helikopter ve narkotik köpeği de yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber