Geri Dön

Marmaris Kalesi Muğla İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Muğla Türkiye'nin turistik şehirlerinden birisidir. Hem doğal güzelliği olan hem de tarihi güzelliği olan Marmaris Kalesi Muğla'nın en çok gezilen yerlerinden birisidir. Marmaris kalesi adeta tarihe ışık tutmaktadır. Bundan ötürü de pek çok tarih meraklıları Marmaris kalesine gelerek burada fotoğraflar çektirmektedir. Marmaris kalesi Muğla'ya ilk kez gelenlerin gezme seyahat rehberine ekledikleri yerlerden birisidir. Eğer tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız Marmaris kalesi tam da size göre bir kaledir. Marmaris kalesi geçtiğimiz hafta internette en çok araştırılan kalelerden birisi olmuştur. Peki Marmaris kalesi Muğla'nın tam olarak neresinde kalmaktadır? Marmaris kalesinin özellikleri nelerdir? Marmaris kalesinin bir hikayesi var mı? Varsa bu hikaye nedir? Marmaris kalesine nasıl gidilir? İşte Marmaris kalesine dair bütün her şey.

Marmaris Kalesi Muğla İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Marmaris kalesinin yapım tarihi Osmanlı imparatorluğuna kadar uzanmaktadır. Bundan dolayı bu kaleye Osmanlı döneminden kalma diyebiliriz.

Marmaris Kalesi Nerede?

Marmaris kalesi Muğla'nın Marmaris ilçesinde yer almaktadır.

Marmaris Kalesine Nasıl Gidilir?

Marmaris kalesi turistik bir bölgede yer almaktadır. Bundan dolayı Marmaris'e hava yolu ile ulaşım mümkündür. Hava yolu ile Muğla iline geldikten sonra buradan kara yolu ile araç kiralayarak Marmaris kalesine geçiş yapabilirsiniz. Marmaris kalesine giden bir oto yol bulunmaktadır. Otoyolu kullanarak hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür.

Marmaris kalesine aynı zamanda toplu taşıma araçları ile de gidebilirsiniz. Muğla merkezine geldikten sonra buradan Marmaris'e giden özel araçları tercih edebilirsiniz. Dilerseniz merkezden direkt olarak taksi aracı ile de Marmaris kalesine ulaşabilirsiniz.

Marmaris Kalesi Tarihi

Marmaris kalesinin tarihi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. Marmaris kalesi Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş bir kaledir. Kanuni Sultan Süleyman bu kaleyi Rodos seferine gitmek için yaptırmıştır. Evliya Çelebi'nin yazmış olduğu Seyahatname eserinde de Marmaris kalesinden söz edilmektedir.

Marmaris Kalesi Giriş Ücreti

Marmaris kalesine giriş ücreti 14 TL'dir. Fakat eğer müze kart sahibi iseniz ücretsiz bir şekilde Marmaris kalesine giriş yapabilirsiniz.

Marmaris Kalesi Özellikleri

- Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiştir.
- İçerisinde burada yapılmış olan arkeolojik kalıntıları sergilemek amacı ile bir müze inşa edilmiştir.
- Müze içerisinde toplam 18 oda bulunmaktadır.

Marmaris Kalesi Hakkında Bilgi

Marmaris kalesi Türkiye'de ki en tarihi kalelerden birisidir .Aynı zamanda içerisinde müzeye sahip olan bu kale Marmaris'e geldikten sonra mutlaka uğranması gereken yerler arasındadır. Marmaris kalesi 2017 yılında ki verilere göre en fazla gelir elde eden kalelerden birisidir.

 

İzmir'de silahlı saldırıİzmir'in Karşıyaka ilçesinde, aralarında husumet olduğu ileri sürülen kimliği belirsiz kişi Engin Ekşioğlu'nu(39) iş yerinde tabanca ile vurarak öldürdü. Olayın ardından polis ekipleri, kayıplara karışan cinayet firarisini yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber