Geri Dön
TatilPetra Antik Kenti Nerede, Hangi Ülkede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri

Petra Antik Kenti Nerede, Hangi Ülkede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri

Petra antik kenti genel olarak tiyatro, tapınak gibi yapılar için kireç taşı oyularak yapılmıştır. Kum taşından oluşmuş olan kaya bloklarına oyulmuş olan tapınaklar, amfi tiyatro ve de rölyeflerden oluşan yapı yaklaşık olarak 100 kilometrelik bir kare alana yayılmaktadır. Sizler için Petra Antik Kenti nerede, hangi ülkede? Giriş ücreti, tarihçesi ve özellikleri nelerdir? Detaylı bir şekilde araştırdık ve de derledik.

Petra Antik Kenti Nerede, Hangi Ülkede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri

Ürdün'de yer almakta olan Petra Antik Kenti'nin geçmişi yaklaşık olarak MÖ 400 yılına kadar dayanmaktadır. Petra Antik Kenti, MÖ 400 ile MS 106 yıllarının arasında Nebatiler'in başkenti olan bir konumundaydı.

Petra Antik Kenti Nerede ve Hangi Ülkede Bulunmaktadır?

Petra antik kenti Ürdün ülkesinde yer almaktadır. Ürdün'ün Lut Gölü ve Akabe Körfezi arasında yer alan toprakların üzerinde bulunmakta olan bir antik kenttir. Hemen hemen her yıl yerli ya da yabancı pek çok sayıda kişi tarafından Petra antik kenti ziyaret edilmektedir. Petra antik kenti, Amman’ın 200 km’den daha da az olan güneyinde bulunmaktadır.

Petra Antik Kenti Giriş Ücreti

Pek çok filmlerin ve etkinliklerin yapıldığı bu harika Petra antik kentine giriş ücretleri çok fazladır. Son dönemlerde yaklaşık olarak 75 dolar civarında bir giriş ücreti bulunduğu bilinmektedir. Bu Petra antik kentine girişte bilet almak için kişiler genel olarak pasaport bulundurması gerekmektedir. Buna ek olarak 15 yaşın altındaki çocuklar için giriş ücretsiz olmaktadır.

Petra Antik Kenti Tarihçesi

Milattan önce 400 yılları ile milattan sonra 106 yılları arasında Nebatiler'e bir başkentlik yapmış olan bu Petra antik kenti oldukça görkemli bir yapıdır. Roma İmparatorluğu aracılığı ile işgal edilene dek bu antik kent başkent olarak varlığını sürdürmüş olmaktadır. Milattan önce 400'lü yıllardan sonra bazı deprem ve de ekonomik sıkıntılar nedeni ile kent bir hayli gözden düşmüş ve de zaman içinde iyice unutulmuştur.

Petra antik kenti'nin yapım amacı eski tarihçiler tarafından bulunamamıştır. Ancak yapılan son dönemlerdeki araştırmalarda Petra'daki El-Khazneh'nin altında çok gizli gömülü olan bir bölüm olduğu ve de bu bölümde kral mezarlarının var olduğu araştırmalar sonucunda da kesinleşmiştir.

Grekçe'de geçerli bir kelime olan Petra kelimesi büyük kaya anlamına gelmektedir. Putperestlikleri ile de bilinen Nebatiler, genelde tanrıları için de çok dev tapınaklar inşa etmişlerdir. Diğer kültürlerden etkilenmiş oldukları değerleri de buraya taşımışlardır. Antik Yunanistan, Mısır, Mezopotamya stillerini de harmanlayarak tam olarak benzersiz bir mimari yapı ile muhteşem bir Petra şehrini yarattılar.

Petra Antik Kenti Özellikleri

Petra antik şehri her sene pek çok insan tarafından talep görmektedir. Bir zamanlar şair tarafından gül kırmızısı şehir şeklinde de tanımlanan Petra antik şehri aslen leylak, gri ve de beyaz renkten oluşan ve de sarı girdaplar ile kırılan puslu pembe olan bir renge sahiptir. Hemen hemen hiçbir renk aynı kalmamaktadır çünkü renkler geçen günün saatine ve de ışığın kalitesine göre de sürekli olarak değişmektedir. Ayrıca 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasının listesine de dahil edilmiştir. Dünyanın Yeni olan Yedi Harikasından biri şeklinde de seçilen Petra antik kenti, Ürdün’ün en çok tanınan sembollerinden birisidir.