Geri Dön

Pokut Yaylası Rize İlinde Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Rakım Bilgileri Ve Özellikleri

Rize Türkiye'nin en güzel illerinden birisidir. Yemyeşil bitki örtüsü ve yaylaları ile meşhur olan Rize ili her yıl yeşillik tutkunları olan kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Rize'de pek çok ünlü yayla bulunmaktadır. Bu yaylalardan bir tanesi de Pokut yaylasıdır. Pokut yaylası Rize'nin en meşhur yaylalarından sadece bir tanesidir. Her yıl yaylacılık faaliyetleri çerçevesinde Pokut yaylası pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Pokut yaylasının Rize'de tam olarak nerede olduğu da merak edilmektedir. Bu yaylanın resimlerini internette ve diğer platformlarda gören kişiler yaylaya gitmek için plan yapmaktadırlar. Pokut yaylası herkesin görmek isteyeceği ve yemyeşil bitki örtüsü olan bir yayladır. Peki, Pokut yaylası nerededir? Pokut yaylasına nasıl gidilir? Pokut yaylasının rakım bilgileri nedir? Pokut yaylasının özellikleri nelerdir? Pokut yaylasına dair bütün detaylı bilgileri sizler için derledik.

Pokut Yaylası Rize İlinde Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Rakım Bilgileri Ve Özellikleri

Pokut yaylası 24 saat açık olan bir yayladır. Bundan dolayı ziyaret etmek için herhangi bir saati beklemek zorunda değilsiniz. Buraya ulaşım hem araba ile hem de yaya olarak mümkündür. Pokut yaylasında gezilecek yerler arasında pek çok yer vardır. Ayrıca kampçılar da kamp alanı var mı şeklinde araştırmaları bulunur.

Pokut Yaylası Nerede?

Pokut yaylası Rize'de bulunur. Rize'nin daha pek çok yaylasını barındıran Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır.

Pokut Yaylasına Nasıl Gidilir?

Pokut yaylasına gitmek için hem kara yolunu hem de yürüyüş yolunu tercih edebilirsiniz. Ayrıca hava yolu ile de hızlı bir şekilde vesait ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Pokut yaylasına toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isteyenler için ilk olarak Pazar ilçesine gelmeleri önemlidir. Pazar ilçesine geldikten sonra Pazar merkezinde yer alan minibüsler aracılığı ile Pokut yaylasına ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Çamlıhemşin'e de gelerek buradan da minibüsler eşliğinde yaylaya ulaşabilirsiniz.

Pokut yaylasına ulaşmak için bir diğer yapacağınız şey ise kara yolunu kullanmaktadır. Kara yolu ile Rize'ye gelin. Ardından Rize'de bulunan tabelalardan Çamlıhemşin tabelasını takip edin. Çamlıhemşinden sonra Pokut yaylasına ulaşmak için yürümeniz gerekebilir. Yaklaşık olarak 1 kilometre yürüdükten sonra bu yaylaya ulaşabilirsiniz.

Pokut Yaylası Tarihi

Pokut yaylasına ilk yerleşim zamanı 200 yıl öncedir. Tarihte ve günümüzde de burası oldukça önemli bir yer olmuştur. Kullanılmayan ve tarihte yapılmış olan 75 tane evler bulunmaktadır. Pokut yaylasının ismi ise Ermeniceden gelmektedir.

Pokut Yaylası Giriş Ücreti

Pokut yaylasına giriş için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Girişler tamamen ücretsizdir.

Pokut Yaylası Özellikleri

- Çamlıhemşin ilçesinde yaklaşık olarak 2050 metrelik rakımı bulunur.
- Ulaşım yolu kötü olduğundan ötürü dağ yolunu kullanarak 1.5 ve 2 saat arasında ulaşım sağlanması mümkündür.
- Pokut yaylası içinde tarihte yapılmış olan toplam 75 ev bulunmaktadır.
- Pokut yaylasının zirvesine kadar ağaçlara rastlamak mümkündür.
- Ladin ve kestane ağaçları bölgede fazlaca bulunmaktadır.

Pokut Yaylası Hakkında Bilgi

Pokut yaylası Karadeniz'in en güzel yaylalarından biridir. Eğer yaylaları gezmeyi seviyorsanız hayatınızda bir kere de olsa bu yaylayı görmenizi tavsiye ediyoruz. Yaklaşık olarak 2050 metre rakımı bulunan bu yaylanın muhteşem bir manzarası bulunmaktadır. Pokut yaylası içerisinde görülmeye değer olan diğer yaylalar da bulunmaktadır. Temiz hava için idealdir.

 

Milliyet'te Günün Özeti (24 Ekim 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada günün öne çıkan haber başlıkları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber