Geri Dön

Poyrazlar Gölü Sakarya İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

 Ülkemizin dört bir tarafı doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi yerler açısından oldukça zengin olan ülkemizin doğal gölleri de pek çok kişi tarafından merak etmektedir. Birçok kişi tarafından merak edilen göllerden birisi de Poyrazlar Gölüdür. Peki Poyrazlar Gölü Sakarya ilinde nerede? Gölün özellikleri, oluşumu ve tarihçesi hakkında bilgileri sizlere detaylıca açıkladık.

Poyrazlar Gölü Sakarya İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

 

 Ülkemizdeki göller oluşumları bakımından dokuz farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birisi de alüvyon set gölleridir. Sakarya iline yer alan Poyrazlar Gölü alüvyon set gölleri grubunda yer alan göllerimizden birisi olmaktadır.

 

 Poyrazlar Gölü Nerede?

 

 Ülkemizin doğal güzelliklerinden birisi de doğal göllerimizdir. Poyrazlar Gölü ise ülkemizde Sakarya ilinde yer alan Sakarya'nın 8 kilometre doğusunda ve Sakarya Nehrinin yanında yer alan alüvyon set göllerimizden birisidir. Poyrazlar Gölü eski Sakarya Karasu kara yolunda 10 kilometrede yer almaktadır. Ayrıca yeni kara yolu üzerinde Güneşler kavşağından sonra 5 kilometre mesafede yer almaktadır.

 

 Poyrazlar Gölü ismini Poyrazlar köyünden almıştır. Poyrazlar Köyü gölün kıyısında bulunur. Ayrıca bu gölün diğer bir ismi ise Teke Gölüdür.

 

 Poyrazlar Gölüne Nasıl Gidilir?

 

 Poyrazlar Gölü İstanbul, Ankara ve Kocaeli illerimizden gelenler için oldukça yakın bir göldür. Özellikle yaz aylarında serin hava arayan kişiler için ideal bir göldür. İlkbahar mevsiminde rengarenk çiçekler ve kuzular, kış aylarında ise göl etrafında kar manzaraları görülebilecek yerlerden birisidir.

 

 Poyrazlar Gölüne gidebilmek için İstanbul Adapazarı yolunda Adapazarı yönüne doğru gidilir. Daha sonra karasu kavşağından yaklaşık olarak 1,5 saatte ulaşılabilir. Ayrıca özel aracı olmayan kişilerin tren veya otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Adapazarı'na ulaşılması gerekir. Adapazarı Merkez'den Tozlu Cami önünden kalkan minibüsler ile veya çeşme meydanında belediye otobüsleri ile Poyrazlar Gölüne ulaşmak mümkündür.

 

 Poyrazlar Gölü Özellikleri

 

 Poyrazlar Gölü ülkemizde Sakarya ilinde yer alan alüvyon set gölüdür. Göl alanı 67 hektar olurken kıyı uzunluğu ise 4400 metredir. Poyrazlar Gölü birinci derece doğal sit alanıdır.

 

 Poyrazlar Gölü fazla olan sularını Sakarya nehrine boşaltır. Gölün derinliği ise yaklaşık 3-8 metre arasındadır. Gölün güney kesimleri daha sığdır. Çevresi ormanlar ile kaplı olan Poyrazlar Gölünün güney kesiminde küçük longoz yer almaktadır.

 

 Poyrazlar Gölü Giriş Ücreti

 

 Poyrazlar Gölüne araçlarınız ile gidebilmeniz mümkündür. Araçlar ile giriş ücreti 15 TL'dir. Araçlar dışında tek kişi giriş ücreti 7 TL'dir. Marmara Bölgesinin en önemli doğal yaşam alanlarından biri olan Poyrazlar Gölüne özel araçlarınız ile veya toplu taşımalar ile ulaşabilmeniz mümkündür.

 

Kazada yaralandı kameralara, babasının kızacağını söylediKaraman'da da sürücüsünün kontrolünden çıkan ve refüjdeki ağacı devirip, karşı şeride geçerek duran otomobildeki 2 kişi yaralandı. Yaralılardan Mustafa Koraş, sedyeyle ambulansa alındığı sırada kameralara, annesinin değil ama babasının kızacağını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber