Geri Dön

Seddülbahir Kalesi Çanakkale İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Çanakkale’nin Eceabat ilçe sınırları içerisine bulunan bu kale Seddülbahir Köyü’nde yer almaktadır. Bu kale, Venediklilerin Limni ve Bozcaada’yı işgal etmesi sonrasında inşa edilmiştir. Bu kale Mimar Mustafa Ağa tarafından, savunma için inşa edilmiştir. Sizler için Seddülbahir Kalesi hakkında bulunan bütün bilgileri derledik.

Seddülbahir Kalesi Çanakkale İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Seddülbahir Kalesi, Çanakkale’nin Ege Denizi açıklarında inşa edilmiştir.

Seddülbahir Kalesi Çanakkale İlinde Nerede?

Seddülbahir Kalesi, Çanakkale ili içerisinde yer almaktadır. Gelibolu yarımadası içerisinde bulunan bu kale Ege Denize bakan orta bir kısımdadır. Günümüzde bozulmuş bir halde olan bu kale 1980 yılında Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.

Tarihi Kalenin Özellikleri ve Hikayesi

Seddülbahir Kalesinin inşası I. İbrahim döneminde 1644 tarihinde yapımı başlamıştır. Özellikle Venediklilerle Girit Adası üzerinde bulunan savaşın tekrar başlamasından sonra bu kale yapılmaya karar verilmiştir. II. Mehmet döneminde yapılan ve Boğazın en dar bölümünde inşa edilen Çimenlik Kalesinin yetersiz olması nedeniyle bu kalenin inşaatı başlamıştır. Savunma hattını oluşturmak için inşa edilen bu yer, aynı zamanda da savunma hattının ilk ayağını oluşturmuştu.

İnşaatı bittikten sonra ise Osmanlı İmparatorluğunu ziyaret eden bir gezgin tarafından 1680 yılında kitap haline getirilmiştir. O dönemlerde kalenin etrafında birçok bina bulunduğu da söylenmektedir. Seddülbahir Kalesi, inşa edildiği dönemden itibaren birçok onarım ve tamirat görmüştür. Bu tamiratların bilgileri ise Osmanlı arşivlerinde yer almaktadır. Kalenin en büyük hasar aldığı yer ise Birinci Dünya Savaşıdır. Çanakkale deniz savaşlarında ise kale bol bol top almıştır. Bununla beraber kara savaşlarında da kale büyük bir hasar almıştır. 1914 yılında olan saldırıda ise kalenin kuzeydoğu bölgesi tamamen zarar almıştır.

Seddülbahir Kalesi Etrafında Gezilecek Yerler

Seddülbahir Kalesi ve köyü etrafında gezilecek birçok alan bulunmaktadır. Bunlarla beraber kale etrafında doğal güzellikler ve koylar yer almaktadır. Balıkçı köyü olarak geçen bu yer içerisinde Çanakkale Savaşında kalan kalıntılar bulunmaktadır. Kalenin içerisinde bir adet müze ve çeşitli heykeller yer almaktadır. Kalenin etrafında Yahya Çavuş anıtı, Ertuğrul tabyası ve Helles anıtı bulunmaktadır.

Bununla beraber Seddülbahir Kalesi etrafında Ertuğrul koyu bulunmaktadır. Deniz kenarında yer alan bu kalenin etrafında tarihi bir mezarlıkta bulunmaktadır. Köyün etrafında ise belirli koylar ve denizler bulunmaktadır. Kişiler buraya hem tarihi geziler için hem de denize girmek için girebilirler. Köyün içerisinden kalenin etrafında bulunan koydan, rahat bir şekilde denize girebilirsiniz. Kaleyi görmeye gelirken aynı zamanda da Morto koyuna uğrayabilir ve burada kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Hatay Valisi Rahmi Doğan İskenderun’daki patlamaya ilişkin açıklama yaptıHatay Valisi Rahmi Doğan, Amanoslar'ın teröristlerden arındırıldığını söyledi. Hatay'ın İskenderun ve Payas ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonlarla 2 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlarla ilgili İskenderun ilçesinde açıklamalarda bulunan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Amanoslar'da sıkışan son teröristlerin bu eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber