Geri Dön

Terkos Gölü İstanbul İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

İstanbul'un ve ülkemizin en önemli göllerinden biri olan Terkos Gölü ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Hakkında oldukça arama yapılan Terkos Gölü'nün özellikleri, oluşumu ve tarihçesini içeriğimizde bulabilirsiniz...

Terkos Gölü İstanbul İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

Coğrafyamızın en önemli miraslarından biri olan Terkos Gölü ile ilgili bilileri derledik...

DURUGÖL NEREDEDİR?

Durugöl (Durusu, Terkos), İstanbul'da bir göl.

İstanbul’un kuzeybatısında, kente yaklaşık 40–50 km uzaklıktadır. Lagün kökenlidir ve az tuzludur. Gölün denizden yüksekliği +4,5 ile -2 m arasındadır. 39 km² su alanı vardır ve en derin yeri 11 m'dir.

Gölün ortalama genişliği 5 km, uzunluğu 12 km, yağış havzası 744 km²'dir. Gölün gideğen olan Boğazdere çıkışına set yapılmış, göl suları yükseltilmiştir.

162 milyon m³/yıl su potansiyeli ile İstanbul çevresindeki tatlı su rezervlerinin %22’sine sahiptir. Şehir kullanım suyunun önemli bir bölümünü karşılamaktadır.

Durugöl yer kabuğunun şekillendiği dönemlerde Karadeniz’de bir koy iken günümüzde alçak bir kumsalla denizden ayrılmış, içinde yüzlerce canlının barındığı bir göle dönüşmüştür. Dalgaların biriktirdiği kıyı setti ile denizle bağlantısı kesilmiş, göle dönüşmüştür. Gölü denizden ayıran kum tepeleri 2 km genişliğindedir.

Rus sosyal medya fenomeni lüks aracını yaktıRusya’nın ünlü sosyal medya fenomenlerinden biri milyonluk lüks aracını sürekli arızalandığını öne sürerek boş bir arazide ateşe verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber