Geri Dön

Android 8.0 güncellemesi telefonlara ne zaman dağıtılacak?

Android 8.0 güncellemesi şu anda test aşamasında. Ağustos ayında yayınlanması beklenen Google'ın yeni işletim sistemi Android 8.0'ı hangi telefonlar, ne zaman alacak?

Android 8.0 güncellemesi telefonlara ne zaman dağıtılacak?

Android O'nun final sürümü henüz çıkmadı, şu an test aşamasında. 8 Haziran’da yayınlanan Android O 2. betayı kullanan kullanıcılar Temmuz’un ortasında alacakları son betanın ardından Ağustos ayı gibi final sürümüne geçiş yapacaklar.

Öte yandan her sene olduğu gibi Android 8.0’ı ilk alacak telefonlar, Google’ın kendi telefonları olacak. Pixel/Nexus'ların, Ağustos ayında bu yeni işletim sistemini alacağı ifade ediliyor. Google Pixel ve Nexus cihazlara gelecek olan güncelleme takvimi ise şu şekilde:

  • 21 Mart: Android O geliştiricisi ön izlemesi 1 (alfa)
  • 17 Mayıs: Android O geliştirici ön izlemesi 2 (beta) - Android O beta programı başlatıldı
  • 8 Haziran: Android O geliştirici ön izlemesi 3 (beta) - nihai API'lar ve resmi SDK
  • Temmuz ortası: Android O geliştirici ön izlemesi 4 (final beta)
  • Ağustos: Android 8.0 final sürümü

Ardından telefonun fiyatı, modeli, alındığı ülke gibi unsurlara göre belirlenenerek diğer Android telefonlara gelecek. Peki diğer telefonlar Android 8.0’ın ne zaman alacak?

Samsung Android 8.0 güncellemesi

Geçen sene çıkan sürümlere baktığımızda bu sene de Android O için biraz beklemek gerekebilir. Geçen sene çıkan Android 7.0 Nougat, Galaxy S7 ve S7 Edge için tam 143 gün sonra Çin ve İngiltere’ye özel çıkmış, ülkemiz ve diğer birçok ülke için yaklaşık 6-7 ay sonra gelmişti. Geçen seneki işletim sistemlerinde de aynı şekilde 5-7 ay arası bekleten Samsung, amiral gemisine güncellemeyi getirdikten sonra işletim sistemini diğer telefonlarıyla paylaşacak.

Samsung Ocak yada Şubat 2018’de bu güncellemeyi amiral gemisi cihazlarına verebilir.

LG Android 8.0 güncellemesi

LG’de bu süre çok daha kısa olacak. LG G5’in Nougat güncellemesini alması 91 gün sürmüştü. Güney Kore’den sonra diğer ülkelere de zamanla gelen güncelleme, Samsung’a göre çok daha hızlıydı. LG G4’e baktığımızda 75 gün gibi daha kısa bir süre görüyoruz. Nexus telefonlarında Google’la ortak çalıştığı için bir avantajı olan LG’nin Android O’yu 2.5-3 ay içerisinde alması bekleniyor.

LG, Ekim yada Kasım 2017’de Android Oreo güncellemesini cihazlarına dağıtmaya başlayabilir.

Sony Android 8.0 güncellemesi

Sony’nin daha önceki modellerinin yeni işletim sistemini alma sürelerine baktığımızda 100 gün ortalamasını görüyoruz. En iyi ihtimalle Sony amiral gemileri, güncellemeyi işletim sistemi çıktıktan 3-3.5 ay sonra alacaktır.

Sony’nin Kasım yada Aralık ayında Android Areo güncellemesini dağıtması bekleniyor.

Motorola Android 8.0 güncellemesi

Motorola, Nougat'ı 88 gün sonra Moto Z ve Moto Z Force'a yükletmişti. Marshmallow güncellemesi ise sadece iki ay sonra Moto X Pure Edition'a yüklenebildi ilk Motorola Android 8.0 güncellemesinin Ekim yada Kasım ayında olması bekleniyor.

HTC Android 8.0 güncellemesi

HTC’nin eski modelleri, yeni işletim sistemlerini 95 gün ile 140 gün arasında alıyordu. Yeni modelin de bu konuda bir fark yaratmayacağını ve işletim sistemi çıktıktan 3-5 ay sonra güncellemenin gelmesi bekleniyor.

Huawei Android 8.0 güncellemesi

Huawei, Nougat güncellemesi yayınladıktan üç buçuk ay sonra Huawei Mate 8 ve P9'a yükletmişti. Şirketin ABD pazarına odaklanmaması ve geçmişte yaşanan güncelleme sıkıntıları nedeniyle Android 8.0 güncellemesini vereceği zamanı tahmin etmek zor. Ama yeni amiral gemisi Mate 10’un Android Oreo ile gelme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Telefon üreticilerinin Android Oreo’yu amiral gemisi cihazlarına dağıtmaya başlayacakları tarihlerde değişmeler yaşanabilir. Ayrıca bu tarihlerin ülkelere göre değişiklik göstereceğini de belirtelim.

Müge Boz denize düştüğü anı paylaştıOyuncu Müge Boz, tekneyle açıldığı maviliklerden denize havalı bir atlayış yapmak isterken dengesini kaybedince göbek üstü suya çakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber