Geri Dön

Apple iPhone ve iPad için iOS 12'yi duyurdu

Apple'ın WWDC etkinliği sonunda başladı. Apple'ın 4 gün sürecek etkinliğinin ilk gününde iOS 12 duyuruldu. iOS 12 ile gelen yeni özellikler neler? iOS 12'yi hangi cihazlar indirebilecek? Uygulamaların çok daha hızlı açılmasına imkan tanıyan Apple'ın yeni mobil işletim sistemiyle ilgili detaylar şu şekilde...

Apple iPhone ve iPad için iOS 12'yi duyurdu

Apple'ın geleneksel Dünya Geliştiriciler Konferansı ya daWWDC (Worldwide Developers Conference) başladı. 4-8 Haziran tarihleri arasında San Jose'daki McEnery Convention Center'da gerçekleştiriliyor.

Apple'ın WWDC 2018 etkinliğinin ilk gününde iOS 12 tanıtıldı. Geçtiğimiz yıl iOS 11, çoklu görevler ve Dosyalar uygulaması gibi ihtiyaç duyulan bazı iyileştirmeler getirmişti.

iOS 12, Memoji ve Group FaceTime ile iletişimi daha eğlenceli hale getiriyor, müşterilerin iOS cihazlarını kullanarak geçirdikleri zamanı görmelerine ve kontrol altında tutmalarına yardımcı oluyor.

Apple, iOS 12'nin performansın iki katına çıktığını söyledi. iOS 12 tüm iOS 11 cihazlarda desteklenecek.

Peki iOS 12 ile gelen yenilikler neler?

Uygulamalar % 40 daha hızlı açılıyor, klavye % 50 daha hızlı görünebilir ve kamera için kaydır %70 daha hızlı açılacak.
iOS 12, iPhone ve iPad’de günlük işleri daha hızlı ve duyarlı hale getirecek ve tüm sistemde performans iyileştirmeleri sunacak şekilde tasarlandı. Kamera %70’e kadar daha hızlı açılıyor, klavye %50’ye kadar daha hızlı görüntüleniyor ve yazı yazarken daha fazla duyarlılık sunuyor. Sistemde birçok şey aynı anda çalışırken bile uygulamalar iki kata kadar daha hızlı açılıyor. iOS 12, 2013’te sunulan iPhone 5s’ten şimdiye kadarki en gelişmiş iPhone olan iPhone X’a kadar çok sayıda aygıta yönelik olması sayesinde, daha önceki tüm sürümlere göre daha fazla aygıtta performans iyileştirmeleri sunuyor.*

Paylaşılan AR Deneyimleri

ARKit 2, paylaşılan deneyimler oluşturmaya olanak veren yeni araçlar, belirli bir konuma bağlı kalıcı AR deneyimleri, nesne algılama ve görüntü takibi gibi özelliklerle AR uygulamalarını daha dinamik kılıyor ve geliştiricilerin, dünyanın en büyük AR platformu için dünyanın en yenilikçi AR uygulamalarını yaratmalarına olanak veriyor. Pixar ile birlikte tasarlanan yeni açık kaynak kodlu dosya formatı usdz, güçlü grafikler ve animasyon özellikleri sunuyor ve Mesajlar, Safari, Mail, Dosyalar, News gibi uygulamalar dahil iOS’un neredeyse her yerinde AR deneyimlerini mümkün kılıyor.

Memoji ve Eğlenceli Kamera Efektleri

Yeni Animoji ve kişiselleştirilebilen eğlenceli Memoji karakterleri gibi yeni özellikler, iPhone X’dan arkadaşlar ve aileyle iletişim kurmayı daha etkileyici hale getiriyor. Çeşitliliği destekleyen farklı karakterler arasından seçim yapıp benzersiz karakterinizi oluşturarak doğrudan Mesajlar’da Memoji’nizi tasarlayabilirsiniz. Ayrıca şimdi hayalet, koala, kaplan ve T. rex de Animoji karakterlerine katılıyor. Daha da fazla ifade yakalayabilmek için şimdi tüm Animoji ve Memoji’ler göz kırpma ve dil algılama özelliklerine sahip.

Yeni kamera efektleri Animoji, Filtreler, Metin ve Çıkartmalar özelliklerini Mesajlar ve FaceTime’a getiriyor. Çizgi roman ve suluboya gibi filtreler, fotoğraf ve videolara karakter katıyor. Yeni etiket ve şekiller, kullanıcıların görsellerin belirli bir bölümünü öne çıkaracak yazı ve başlıklar eklemesine olanak veriyor ve çıkartmalar iMessage çıkartma paketleriyle eklenebiliyor.

Group FaceTime

İletişim kurma ve önemli anları paylaşma biçimimizi değiştiren FaceTime, şimdi de Group FaceTime ile aynı anda birden fazla insanla online sohbet etmeyi kolaylaştırıyor. Katılımcılar dilenen zamanda eklenebiliyor, etkin olmaya devam eden sohbetlere daha sonra katılabiliyor, bir iPhone, iPad veya Mac’ten görüntülü veya sesli olarak katılmayı tercih edebiliyor, hatta Apple Watch’tan sesli FaceTime’ı kullanarak grup aramalarına katılabiliyorlar.

Siri Kısayolları

Siri Kısayolları, herhangi bir uygulamanın Siri’yle çalışabilmesini sağlayarak işleri halletmenin yeni ve çok daha hızlı bir yolunu sunuyor. Siri, akıllı özellikleri sayesinde sabah kahve siparişi vermek ya da öğleden sonra bir egzersiz başlatmak gibi, doğru zamanda doğru eylemleri önerebiliyor. Kullanıcılar belirli bir görevi başlatmak için basit bir sesli komut oluşturarak Kısayolları özelleştirebiliyor veya yeni Kısayollar uygulamasını indirip farklı uygulamalardan bir dizi eylemi tek bir dokunuş veya kişiselleştirilmiş sesli komutla gerçekleştirilecek şekilde programlayabiliyorlar. Geliştiriciler de Kısayol API’larını kullanarak bu yeni özellikten kolayca yararlanabilirler.

Fotoğraflar

Yepyeni Sizin İçin sekmesi, Anılar ve iCloud Paylaşılan Albümler’i birleştirerek favori anları tek bir yerde topluyor. Yeni paylaşım önerileri özelliği fotoğrafları arkadaşlarla paylaşmayı kolaylaştırıyor ve fotoğrafları gönderdiğiniz arkadaşınıza, aynı gezi veya etkinlikte çektikleri fotoğraf ve videoları sizinle paylaşması öneriliyor. Arama önerileri en uygun Etkinlik, Kişi, Yer, Grup ve Kategorilerin yanı sıra son aramaları da gösteriyor ve yeni arama işlevleri kullanıcıların birden fazla arama terimini birleştirerek tam aradıkları fotoğrafları bulmalarına olanak veriyor.

Rahatsız Etme Özelliği, Bildirimler ve Ekran Süresi

iOS 12’de yerleşik olarak bulunan yeni araçlar, kullanıcıların iOS aygıtlarında geçirdikleri süreyi görmelerine ve kontrol altına almalarına yardımcı oluyor. Rahatsız Etme özelliğinin yeni modları belirtilen zaman, yer veya eylemle otomatik olarak sona eriyor ve Yatma Zamanı sırasında Rahatsız Etme özelliği sabah uyanana kadar ekran ışığını kısıp kilit ekranındaki bildirimleri gizleyerek kullanıcıların daha iyi uyumasına yardımcı oluyor.

iOS 12, kesintileri azaltmak için kullanıcılara bildirimlerin iletilme biçimini yönetmelerini sağlayan daha fazla seçenek sunuyor. Kullanıcılar bildirimlerin sessiz bir şekilde iletilmesini veya tamamen kapatılmasını tercih edebiliyorlar. Gruplanmış bildirimler birden fazla bildirimi bir arada görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırıyor.

Ekran Süresi, kullanıcıların uygulamalarda ve internet sitelerinde geçirdikleri süreyi görmelerine ve kontrol altına almalarına yardımcı olacak detaylı bilgiler ve araçlar sunuyor. Günlük ve haftalık Aktivite Raporları; uygulamaların her birinde geçirilen toplam süreyi, uygulama kategorilerine göre kullanım süresini, alınan bildirimlerin sayısını ve iPhone veya iPad’in ne sıklıkla ele alındığını gösteriyor. Ekran Süresi, iCloud’daki Aile İçi Paylaşım özelliğiyle ebeveynlere çocuklarının Aktivite Raporu’na kendi iOS aygıtlarından erişebilme olanağı da veriyor ve örneğin yatma zamanı gibi, çocuğun iOS aygıtının kullanılabileceği zamanı programlamalarını mümkün kılıyor.

Gizlilik ve Güvenlik

Tüm Apple yazılım güncellemelerinde olduğu gibi, gelişmiş gizlilik ve güvenlik iOS 12’de de en büyük öncelik olmaya devam ediyor. Safari’deki gelişmiş Akıllı Takip Koruması, sosyal medyadaki “Beğen” veya “Paylaş” düğmelerinin ve yorum araç takımlarının kullanıcıları izinsiz bir şekilde takip etmelerini engelliyor. Safari ayrıca kullanıcılar internette gezinirken basitleştirilmiş sistem bilgileri sunarak kullanıcıların sistem yapılandırmasına göre takip edilmelerini önlüyor. Bunların yanı sıra Safari, kullanıcılar yeni online hesaplar oluştururken otomatik olarak güçlü parolalar öneriyor, bu parolaları otomatik doldurup saklıyor ve tekrar tekrar kullanılan parolaları işaretleyerek değiştirilmelerini öneriyor.

Rahatsız Etme

iOS 12, Rahatsız Etme modunda yapılan iyileştirmelerle bu güçlü zaman yönetimi aracını daha da iyi hale getiriyor; kullanıcıların ders çalışırken, derste, toplantıda veya akşam yemeği yerken o anda kalabilmelerine yardımcı oluyor. Üstelik şimdi, ekran ışığını kısarak ve sabah yeniden talimat verilene kadar kilitli ekranda tüm bildirimleri saklayarak kullanıcıların daha iyi uyumalarına yardımcı olan, yeni bir özellik daha var: Yatma Zamanı modunda Rahatsız Etme özelliği. Denetim Merkezi’ndeki yeni özellikler sayesinde, Rahatsız Etme modunu belirtilen bir zamanda veya konumda otomatik olarak sonlanacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Bildirimler

iOS 12, dikkat dağınıklığını azaltmaya yardımcı olmak içinı daha fazla seçenek sunuyor. Tamamen devre dışı bırakmayı veya doğrudan Bildirim Merkezi’ne gönderilmelerini isteyerek bildirimleri anında yönetebilirsiniz. Siri, bildirim ayarları için, ilgili alarmın hangisi olduğuna göre alarmların kısık sesle çalması veya iptal edilmesi gibi akıllı önerilerde bulunabilir. iOS 12, aynı anda birden çok bildirimi görüntüleyip yönetmeyi kolaylaştıran Gruplandırılmış Bildirimler özelliğini de kullanıma sunuyor.

Screen Time

Uygulama ve web sitelerinde ne şekilde zaman geçirdikleriyle ilgili kullanıcılara bilgi vererek onları güçlendiren Screen Time, kişilerin kullandıkları her uygulamada geçirdikleri toplam zamanı, kategorilerine göre uygulamaları kullanım sıklıklarını, kaç adet bildirim aldıklarını ve iPhone veya iPad’lerini ne kadar sıklıkla ellerine aldıklarını gösteren, detaylı günlük ve haftalık Etkinlik Raporları oluşturuyor.

Kullanıcılar, iOS aygıtlarıyla ne şekilde etkileşime geçtiklerini anladıklarında, belirli bir uygulama, web sitesi veya uygulama kategorisinde ne kadar zaman harcadıklarını denetleyebilecekler. App Limits özelliği ise, kullanıcıların belirli bir uygulamada geçirebilecekleri bir süre belirlemelerine olanak tanıyacak ve bu süreyi aşmak üzere oldukları anda bir bildirim gönderecek.

Screen Time, herkesin aygıt kullanımını anlamasını ve yönetmesini kolaylaştırıyor. Ama özellikle de çocuklar ve aileleri için çok avantajlı. Ebeveynler kendi iOS aygıtlarından çocuklarının Etkinlik Raporuna erişebiliyor, zamanlarını nasıl geçirdiklerini görebiliyor ve onlar adına uygulama limitleri belirleyip yönetebiliyorlar.

Screen Time, ebeveynlerin çocuklarının iOS aygıtlarının kullanılamayacağı, yatma zamanı gibi belirli bir zaman aralığı belirlemelerine olanak veriyor. Downtime süresince uygulamalardan gelen bildirimler görüntülenmiyor ve uygulamaların üzerinde, kullanımlarına izin verilmediğini belirten bir rozet bulunuyor. Ebeveynler, Telefon veya Kitaplar gibi, Downtime süresince veya sınır aşıldığında bile her zaman kullanıma açık olmasını istedikleri belirli uygulamaları da seçebiliyorlar.

Screen Time, hesap tabanlıdır ve çocukların iOS aygıtları genelinde çalışır. Bu da, ayar, rapor ve izinlerin toplam kullanımlarına dayalı olduğu anlamına gelir. Screen Time, Aile İçi Paylaşım ile birlikte çalışır. Kurulumu hızlı ve kolaydır Ebeveynler aynı Aile İçi Paylaşım grubundan çocukları için Screen Time ayarlarını uzaktan veya doğrudan çocuklarının aygıtlarından yapılandırabilirler.

Diğer özellikleri

  • Apple Books, kitap ve sesli kitapları keşfetmeyi ve okumayı kolaylaştıracak şekilde yeniden tasarlandı. Book Store sekmesi yeni kitapları keşfetmeyi, en sevilen kitaplar listelerinde, özel olarak derlenen koleksiyonlarda ve özel fiyatlı ürünler arasında gezinmeyi kolaylaştırıyor.
  • Apple News yeni kanalları ve konu başlıklarını keşfetmeyi ya da doğrudan favorilere geçmeyi kolaylaştıracak şekilde yeniden tasarlandı. Ayrıca iPad’de yeni eklenen kenar çubuğu gezinmeyi daha da kolaylaştırıyor.— Borsa uygulaması iPad’e geliyor ve anlaşılması kolay kur bilgileri ve kaliteli haberlerle piyasalardaki gelişmeleri gösteriyor.
  • CarPlay; müzik, mesaj, arama ve araç üreticisine ait uygulamaların yanı sıra üçüncü parti navigasyon uygulamalarının da araç ekranında gösterilmesine olanak veriyor.
  • Sesli Notlar şimdi iPad’de de sunuluyor. Kayıt ve düzenlemeler iCloud desteğiyle tüm aygıtlarda eşzamanlanabiliyor. Yeni tasarım, kayıt oluşturmayı, paylaşmayı ve düzenlemeyi kolaylaştırıyor.
  • Siri çevirileri 40’tan fazla dili kapsayacak şekilde genişletildi ve şimdi spor, magazin, beslenme konularında daha donanımlı. Siri ayrıca favori fotoğraflarınızı kişiye, yere, etkinliğe, zamana ve konuya göre bulabiliyor.
  • iPhone ve Apple Watch’taki Wallet, öğrenci kimlik kartları için destek sunarak kampüsteki her şeye erişmeyi daha pratik hale getiriyor.

iOS 12'yi hangi cihazlar destekleyecek?

iOS 12’nin geliştirici ön sürümü bugünden itibaren iOS Geliştirici Programı üyelerine açık olacak. iOS kullanıcıları ise halka açık beta programına bu ayın ilerleyen günlerinde betaya erişebilecekler. iOS 12, bu sonbaharda iPhone 5s ve daha yeni iPhone modelleri, tüm iPad Air ve iPad Pro modelleri, iPad (5. nesil), iPad (6. nesil) iPad mini 2 ve daha yeni iPad modelleri ve iPod touch (6. nesil) için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

Esra Dermancıoğlu'nun dans videosu çok konuşulduOyuncu Esra Dermancıoğlu'nun sosyal medya hesabından paylaştığı sürpriz sonlu dans videosu takipçilerini güldürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber