Geri Dön
TeknolojiAraçlarda binlerce hayatı kurtaracak teknoloji

Araçlarda binlerce hayatı kurtaracak teknoloji

Otomobillerde farklı yöntemlerle insanların kaza yapmasını engelleyen teknolojiler kullanılıyor. Avustralya’da ise yeni geliştirilen bir sensör teknolojisi sayesinde sürücülerin alkol kullanıp kullanmadığı ölçülebilecek. Eğer sensör sürücüde yasal miktarın üzerinde alkol seviyesi tespit ederse, araç hareket etmeyecek.

Araçlarda binlerce hayatı kurtaracak teknoloji

Araç sürücülerini kontrol etmek için geliştirilen sensör, alkol seviyesini sürücülerin nefeslerindeki karbondioksit ve alkol moleküllerini ölçüyor. Bu sayede kişinin yasal miktarın üzerinde alkol alıp almadığı tespit edilmiş oluyor. Bu ölçümü yapmak için sensöre kızılötesi görüş yeteneği kazandırıldı.

'OTOMOBİLDE ALKOL TESPİT SİSTEMİ TEKNOLOJİSİ'

Sensörler yüksek miktarda alkol seviyesi tespit ederse, araç çalışmaz ve potansiyel olarak alkollü sürüşü tamamen durdurmuş olur. Uzmanlara göre bu oyunun kurallarını değiştirecek ve binlere hayat kurtulacak.

Victoria Ulaştırma Kaza Komisyonu CEO'su Joe Calafiore, teknolojinin hava yastıkları veya şerit koruma yardımı kadar önemli olduğunu söyledi.  9News'e konuşan Calafiore, "Aracınıza biniyorsunuz, nefes alıyorsunuz ve bu sistem pasif olarak nefesinizi algılıyor “dedi.

 

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler