Geri Dön

Çinli ekran üreticisi Apple'a özel bir OLED fabrikası kurabilir

Çin'in önde gelen ekran üreticisi BOE'nin,  LED ekran ihalesini elde etme için Apple'a teklif sunduğu söyleniyor. iPhone X için Apple'dan sipariş almayı amaçlayan BOE, OLED üretim hatlarına milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor.

Çinli ekran üreticisi Apple'a özel bir OLED fabrikası kurabilir

Onur Binay/milliyet.com.tr

OLED ekranlar mobil pazarda giderek yaygınlaşıyor. Samsung ve LG, kendi üretimlerini kendi yapsa da bazı firmalar bu ekranları kendi üretmedikleri için dışarıdan almak zorunda kalıyor. Apple'ın iPhone X için Samsung'tan ekran tedarik etmesi gibi. Apple'ın geçtiğimiz temmuz ayında LG'nin OLED üretim faaliyetlerine 2,7 milyar dolar yatırım bütçesi ayırdığı duyurulmuştu.

Samsung'un iPhone X'in AMOLED ekranından 70-100 dolar arasında bir kazanç sağladığı söyleniyor. Gelecek dönemde daha fazla OLED ekranlı iPhone satılacağından milyar dolarlık bir paydan söz edilebilir.

Çinli ekran üreticisi BOE'nin de Apple ile OLED ekran üretimi konusunda görüşmelere başladığı ve sadece iPhone üretimi için büyük bir tesis kuracağı ifade ediliyor. Firma hali hazırda bir OLED tesisi için 7 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor. B12 adındaki ikinci normal/esnek OLED tesisi ise sadece Apple ürünlerine ayrılacak.

B11 için, şirketin Haziran ayında ön uç süreçleri için ekipman sipariş etmeye başladığına inanılıyor. Bu hattın esnek ve katlanabilir OLED panelleri arasında yüzde 70/30'luk bir bölme yapması beklenirken, B12'nin 50/50'lik kısmı hedefleniyor.

Apple'ın önümüzdeki yıl 5.8 ve 6.5 inçlik OLED iPhone'lar çıkartacağı ve yalnızca OLED'e gideceğini söylentileri göz önüne alındığında, potansiyel olarak üç tedarikçiden ürün istyebilir. Bu, rakiplier artırmakla kalmayıp aynı zamanda akıllı telefon alanındaki en büyük rakibi olan Samsung'a bağımlılığını da azaltacaktır.

3 Ağustos 2020 Magazin Haberleri Bülteni3 Ağustos 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber