Geri Dön
TeknolojiDirectx Nedir, Ne İşe Yarar? Directx Güncelleme Nasıl Yapılır?

Directx Nedir, Ne İşe Yarar? Directx Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayar üzerinden kullanılan programlar söz konusu olduğu vakit, directx büyük bir öneme sahiptir. O yüzden birçok farklı bilgisayarın mutlaka yazılımında bulunan bir programdır. Peki directX nedir, ne işe yarar? DirectX güncelleme nasıl yapılır? İşte bu konu hakkında merak edilenler.

Directx Nedir, Ne İşe Yarar? Directx Güncelleme Nasıl Yapılır?


Windows tarafından sunulmuş olan directx, birçok programın çalışması noktasında önemli bir potansiyel teşkil ediyor. Ayrıca her sene düzenli olarak güncellenmekte ve farklı programlara uyum sağlamaktadır. Böylece programlar çok daha etkin ve sağlıklı bir şekilde kullanılabiliyor.

Directx Nedir?

Başta video oyunları olmak üzere çoklu ortam yazılımları açısından, bunları çok daha rahat ve hızlı şekilde hazırlayabilmek için kullanılan sisteme directx denir. Aynı zamanda bir programlama ara yüzü olarak da ifade etmek mümkün. Windows şirketinin yarattığı ve piyasaya sürdüğü bir program olmasının yanı sıra, günümüzde bilgisayarların büyük bir çoğunluğunda yer alır.

Directx Ne İşe Yarar?

Günümüzde video oyunları ile beraber birçok farklı program hazırlanır. Bunları daha hızlı, uyumlu biçimde hazırlamak için ise belli başlı yapılar kullanılır. Bu yapıların arasında directx gelir. Yani çoklu ortam yazılımlarının uyumlu ve rahat bir şekilde hazırlanabilmesi konusunda directx büyük bir önem taşıyor. Böylece içermiş olduğu bileşenler sayesinde, çökme ya da hata gibi sorunları yaşanmadan hızlı biçimde yazılımlar hazırlanmış olur.

Directx Güncelleme Nasıl Yapılır?

Basit birkaç uygulamayı ele almak suretiyle directx yazılımını güncel tutmak mümkün.

- Öncelikle bilgisayardaki arama çubuğuna, ‘dxdiag’ yazın.
- Daha sonra karşınıza çıkan ekran üzerinden ‘directx tanı aracı’ ekranını açın.
- Bu bölümden sürümünüz güncel olup olmadığını kontrol edin.

Böylesi kolay işlemleri tamamlamak suretiyle directx yazılımının bilgisayarda güncel olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu da bilgisayarınızdaki farklı programların ve yazılımların daha etkin biçimde kullanılmasına imkan tanır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler