Geri Dön
TeknolojiDünyanın ilk kez yüz tanıma teknolojisi kullanılan ‘metrosu’

Dünyanın ilk kez yüz tanıma teknolojisi kullanılan ‘metrosu’

Yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlayan ülkelere Rusya da dahil oldu. Moskova metrosunda kullanılmaya başlanan yüz tanıma teknolojisi ‘Face Pay’ yolcuların kullandığı turnikelere yerleştirildi.

Dünyanın ilk kez yüz tanıma teknolojisi kullanılan ‘metrosu’

Teknoloji hızla gelişirken Moskova metrosunda yeni bir sisteme geçildi. Face Pay adı verilen teknoloji sayesinde yolcular artık nakit, kart ya da telefon olmadan kolayca ödeme yapabilecek. Rusya’nın başkentinde 240’tan fazla metro istasyonunda bu sistem turnikelere entegre edildi.

Geleceğe ışık tutan bu teknoloji hakkında Moskova Belediye Başkan Yardımcısı da konuştu. Maksim Liksutov,’’Metroya geçmek için yolcuların bir karta veya akıllı telefona ihtiyacı olmayacak. Turnikelere yerleştirilen kameraya bakmak yeterli’’ dedi.

Dünyanın ilk kez yüz tanıma teknolojisi kullanılan ‘metrosu’

Bu noktada pek çok kişide kişisel verilerin korunmasıyla alakalı bir soru işareti de oluşmuştu. Bunun hakkında da açıklamasına devam eden Liksutov, ‘’Yolcu verilerinin güvenli bir şekilde şifreleneceğini’’ vurguladı. Aktivistler ise bu şekilde düşünmüyor. Aksine izleme kültürünü besleyeceği ve insanları da düşünen bir sistem olmadığı söyleniyor. 

DÜNYADA BU KAPSAMLI KULLANIN İLK ŞEHİR OLACAK

Zira Rusya’nın başkentinde rekor kıran şiddet ve ölüm vakalarındaki yükseliş devam ediyor. Koronavirüs kurallarına da uymayan milyonlarca kişi bulunan Rusya’da söz konusu sistem hem vakaların hem de şiddet suçlarının düşmesine olanak sağlayabilir.

Face Pay olarak adlandırılan sistemin üç yıl içinde metro yolcularının yüzde 15’ine ulaşması hedefleniyor. Moskova’daki sistemin bu ölçekte ulaşacağı dünyadaki ilk şehir olması bekleniyor.

Öte yandan başkentteki yetkililer, suç vakalarını tespit etmek amacıyla yaklaşık 200 bin gözetleme kamerasından oluşan bir yüz tanıma teknolojisi ağını başlatmıştı. Yaklaşık 13 milyonluk bir şehir olan Moskova, dünyanın en büyük kameralı gözetim sistemlerinden birine sahip.

Günde 6 milyondan fazla yolcuyla Avrupa'nın en işlek metrosu olan Moskova metrosu, eski Sovyet havasını yansıtan istasyonlarıyla başlı başına bir turistik cazibe merkezi olarak kabul ediliyor .