Geri Dön
TeknolojiElon Musk, dev Starship roketini yakalamak için "robot yemek çubukları" kullanacak

Elon Musk, dev Starship roketini yakalamak için "robot yemek çubukları" kullanacak

Elon Musk'a göre SpaceX, "robot yemek çubuklarını" kullanarak devasa bir roketi yakalamaya çalışacak.

Elon Musk, dev Starship roketini yakalamak için "robot yemek çubukları" kullanacak

Cesur plan, Mars'a gönderilmesi planlanan Starship taşıtının Super Heavy itici roketiyle yörüngeye fırlatılacağı büyük bir test uçuşu sırasında, yani bu yıl içinde uygulanabilir.

Musk'ın "Mechazilla" adını verdiği, yemek çubukları diye nitelenen cihazlar, SpaceX'in fırlatma kulesine bağlı bulunan mekanik kolları ifade ediyor. Bunlar, itici roketi tekrar rampaya yönlendirmeye yardımcı olacak.

Bu sistem nihayetinde hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilirliği ve tek bir günde birden fazla Starship fırlatmasını mümkün kılabilir fakat erken başarı şansı kesin olmaktan uzak.

Independent Türkçe'nin haberinde yer verdiği detaylara göre Musk Pazartesi günü Twitter'da, "SpaceX robot çubuklarıyla şimdiye kadarki en büyük uçan nesneyi yakalamaya çalışacak" ifadelerini kullandı, ''Başarı garantisi yok ama heyecan garantili.'' 

SpaceX patronu sonraki bir dizi tweet'te, robotik kolların, iticiyi yörünge rampasıyla aynı hizaya gelecek şekilde "kaydırmak" için tank paletleriyle donatılacağını söyledi.

BOYLARI YAKLAŞIK 120 METRE ÖLÇÜLDÜ

Bu yıl Starship için birkaç yüksek irtifa testi yapılmıştı. Hiçbirinde itici takılı değildi. Ayrıca biri hariç hepsi ateşli patlamalarla sonuçlandı.

SpaceX bu ay, Teksas'ta bulunan Boca Chica'daki Starbase tesisinde kısa sürede şimdiye kadarki en büyük roketi birleştirmiş ve bütünüyle bir araya getirilmiş Starship taşıtının boyutlarını gözler önüne sermişti.

İki parça (altta Super Heavy itici roketi ve üstte Starship aracı) birbirine bağlandığında boyları yaklaşık 120 metre ölçüldü.

Elon Musk, dev Starship roketini yakalamak için robot yemek çubukları kullanacak

Alçak Dünya yörüngesine yaklaşık 100 bin kilogram taşıma kapasitesine sahip olan birleşik Starship roketi, rampadan yaklaşık 70 meganewton itiş gücü sağlayabilecek.

Bu, insanların Ay'a fırlatılmasını sağlayan, Apollo'nun ünlü Satürn V roketlerinin yaklaşık iki katı.

SpaceX, Starship prototipinin 90 dakikalık bir uçuşla Teksas'tan Hawaii'ye uçacağı bir sonraki büyük test için henüz bir tarih belirlemedi fakat fırlatmanın önümüzdeki haftalar veya aylar içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler