Geri Dön
Populer BilimGüneş her 11 yılda bir 2 km büyüyüp küçülüyor

Güneş her 11 yılda bir 2 km büyüyüp küçülüyor

Güneş büyüyor, küçülüyor ve tekrar büyüyor. Her 11 yılda bir, güneş yarıçapı iki kilometreye kadar büyüyüp, manyetik aktivitesi yüksek olduğunda daralıyor ve aktivite azaldıkça tekrar genişliyor.

Güneş her 11 yılda bir 2 km büyüyüp küçülüyor

21 yıl süreyle toplanan verilere göre Güneş’in çapı manyetik hareketliliğine bağlı olarak her 11 yılda bir 2 km büyüyüp küçülüyor.

Yüzeyinde sürekli olarak Güneş lekeleri denen karanlık noktalar oluşuyor ve devasa patlamalar meydana geliyor. Güneş’in boyutuna dair 18. ve 19. yüzyıllarda yapılan ilk hassas ölçümlerle patlama ve lekelerin sayısına göre Güneş’in boyutunun değiştiği ortaya çıkmıştı.

New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden Alexander Kosovichev ve Jean-Pierre Rozelot Üniversitesi’nden Côte d’Azur, iki araştırma merkezinin elindeki 21 yıllık verileri karşılaştırarak Güneş’in 11 yıllık döngü içerisinde boyutunun nasıl değiştiğini inceledi.

İncelemelerini iki Güneş döngüsü boyunca sürdüren bilim adamları, solar maksimum yani manyetik gücün en yüksek haline ulaştığında Güneş’in çapının 2 km’ye kadar küçüldüğünü tespit etti. Solar minimum da ise Güneş’in boyutunun normal haline geri döndüğü gözlemlendi. Plazma dalga boylarının değişimini izleyen Kosovichev ve d’Azur, en büyük değişimin yüzeyden 5 milyon metre derinlikte yaşandığını tespit etti.

ABD Ulusal Atmosferik Araştırmalar Merkezi’nden Michael Thompson, ulaşılan yeni bilgilerin Dünyamızı, yörüngedeki uyduları, enerji hatlarını, atmosfer olaylarını ve insanları nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olacağını belirtti.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler