Geri Dön

İnternet televizyonu dizi kaçırma derdini bitirecek

Yakında televizyonlara takılacak 300 dolarlık bir cihaz ve hızlı internetle binlerce TV kanalı en az DVD kalitesiyle izlenebilecek. Türk teknoloji şirketi AirTies, cihazların prototip üretimine 2006 sonunda başlamayı planlıyor

Doğan Erdoğan / Referans Gazetesi

Uydu çanakları, TV antenleri ve DVD çalarları tarih yapacak internet televizyonu Türkiye’de de hayata geçiyor. 2003 yılında ABD’den dönen Türk mühendis Bülent Çelebi’nin kurduğu teknoloji şirketi AirTies, internet TV için özel cihazlar geliştirme çalışmalarına başladı. Şirket prototip üretimine 2006 sonunda başlamayı planlıyor.

İtalya’da Fastweb ve Fransa’da MaLigne TV’nin deneme yayınları yaptığı İnternet TV’yi izlemek için bilgisayar gerekmiyor. 300 dolara mal olacağı belirtilen özel bir adaptör ve sabit disk alıp televizyonuna takanlar evlerinde binlerce kanalı izleyebilecek. Birkaç yıl sonra bu sistemin televizyonların içinde entegre olacağı da düşünülüyor.
    
Yüksek çözünürlüklü yayın
AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi, internet TV'nin görüntü kalitesinin geleneksel televizyonlardan çok daha iyi olacağını söyledi. Çelebi, "İnternetten hemen bugünkü DVD kalitesinde yayınlar yapmak çok basit. ADSL2+ altyapısı ile Türkiye'de de internetin hızı saniyede 24 megabite çıkınca hight definition (yüksek çözünürlüklü) yayınlara da geçilebilecek" dedi.

İnternet televizyonu ile kişiye özel yayınlanan reklamlar, haber bültenleri, video konferans ile bağlanılan interaktif yarışma programları gerçekleştirilebilecek. Bir evde 5 kişi varsa, 5 kişiye özel TV yayını yapılabilecek. İnternet TV hem canlı TV’yi hem de kaydedilmiş videoları (isteğe bağlı video) kapsıyor.
    
5 yıl içinde yaygınlık kazanacak
4-5 yıl sonra bütün televizyon yayınlarının internet üzerinden gerçekleşeceğini belirten Bülent Çelebi, "İnternet TV'de asıl konu kanal sayısı değil. Çünkü kanal sayısı sınırsız. Asıl önemli tarafı istediğiniz filmi istediğiniz zaman seyredebilmenizi sağlaması. Diyelim ki bir diziye bakmak istiyorsunuz ama meşgulsünüz. Yarın size ne zaman uygunsa, o zaman izleyebileceksiniz" diye konuştu.

Dijital TV ve Kablo TV kanallarına alternatif oluşturacak İnternet TV, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in de gündeminde. Gates, geçen ay İstanbul'a geldiğinde radyo dalgalarının yerini internetin alacağını ve TV sinyallerinin güçleneceğini belirtmişti. "10 yıl sonra TV bambaşka olacak" diye konuşan Bill Gates, İnternet televizyonunda haberleri konularına göre ayırıp bir bülten halinde izlenebileceğini belirtmişti. İnternet televizyonu ile internet telefonu hizmetinden de yararlanılabiliyor. Türk Telekom da internet televizyonu için hazırlık yapıyor.
    
Katma değer üretimde değil, Arge ve pazarlamada
AirTies, Türkiye'de teknoloji geliştiren çok az sayıdaki şirketten biri. 30 yıl ABD'de yaşayan Bülent Çelebi tarafından kurulan şirket, ADSL modem ve kablosuz ağlar geliştiriyor. AirTies'ın aralarında Yapı Kredi Bankası eski Genel Müdürü Burhan Karaçam'ın da bulunduğu çeşitli yatırımcıları da var. 2006'da 30 milyon dolar ciro hedefleyen AirTies'ın borsaya açılması da gündemde. AirTies, Amerikan modelinde olduğu gibi yönetimi pazara yakın olsun diye İstanbul'da tutuyor, çip üretimini ise Uzakdoğu'ya yaptırıyor.

Çelebi'ye göre üretim işinde fazla katma değer yok. Çelebi şöyle diyor: "Asıl katma değer Arge ve pazarlamada. Üretim deyince Türkiye'de illa herkes fabrika görmek istiyor. Halbuki orada katma değer yok. Tayvan'da üretici firmaların yüzde 10 brüt kar marjları var, net karları da yüzde 1 gibi. Bunu Türkiye'de yapsak ne olacak. Üretim ve satış fiyatı arasındaki farka bakacaksınız, asıl konu orada."     

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber