Geri Dön
TeknolojiiPhone 13 Pro’nun maliyeti, iPhone 12 Pro’dan çok daha fazla!

iPhone 13 Pro’nun maliyeti, iPhone 12 Pro’dan çok daha fazla!

iPhone 13 serisini tanıtan ve bunun ardından pek çok kişinin gündeminde yer alan Apple, maliyetlerle konuşulmaya başlandı. Yeni iPhone 13 Pro, geçen yılki iPhone 12 Pro ile aynı fiyattan satışa sunulurken, aslında ‘maliyetleri de arttı’ ancak Apple zam yapmadı. İşte maliyetler…

iPhone 13 Pro’nun maliyeti, iPhone 12 Pro’dan çok daha fazla!

Yeni iPhone serisi için siparişlere yetişmekte zorlanan Apple, bu noktada oldukça fazla talep geldiğini söylüyor. Maliyetlere bakıldığında iPhone 12 Pro modeline göre iPhone 13 Pro 20 dolar daha maliyetli ve milyonlarca iPhone’un seri üretime girdiği hesaba katıldığında oldukça yüksek bir rakam karşımıza çıkıyor.

iPHONE 13 PRO ÖNCEKİ YILLARA GÖRE ÇOK DAHA MALİYETLİ HALE GELDİ

Bildiğiniz üzere iPhone 12 Pro 999 dolardan başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu. iPhone 13 Pro’nun da başlangıç seviyesi 999 dolardı. TechInsights ise yeni iPhone modeli için bir maliyet analiz dökümü hazırladı. Burada A15 Bionic çip, ProMotion ekranlar ve daha yüksek kapasiteli bataryalar ile Apple’ın maliyeti arttı.

iPhone 13 Pro’nun maliyeti, iPhone 12 Pro’dan çok daha fazla

Hazırlanan raporda iPhone’ın yapım maliyeti, 570 dolara ulaşıyor. Öte yandan iPhone 12‌ Pro maliyeti yalnızca 548 dolardı. Samsung Galaxy S21 Plus ile karşılaştırıldığında, her iki iPhone'un da yapımı önemli ölçüde daha pahalı.

Telefonun 5G desteğine ek olarak iPhone 11’e kıyasla yüzde 21 oranında daha pahalı bir maliyet çıkıyor.