Geri Dön
TeknolojiIps Ekran Nedir? Ips Monitör Ekranlarında Işık Sızması Normal Midir?

Ips Ekran Nedir? Ips Monitör Ekranlarında Işık Sızması Normal Midir?

Daha güzel ve net bir görüntü yakalamak için günümüzde IPS ekran kullanılmaktadır. Tabii bu ekranın ne olduğu ve tam olarak ne için kullanıldığı merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Peki IPS ekran nedir? IPS monitör ekranlarında ışık sızması normal midir? İşte bu konu hakkında merak edilen bilgiler.

Ips Ekran Nedir? Ips Monitör Ekranlarında Işık Sızması Normal Midir?


Teknolojinin her geçen zaman gelişmesi ile beraber, pek çok farklı cihaz üzerinden önemli avantajlar sunuluyor. Bu doğrultuda özellikle ekran üzerinden gelişen seçenekler, günümüzde IPS ekranları öne çıkarmış durumda. Tabii bunun ne olduğunu ve ne için kullanıldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak gelecekte daha yaygın şekilde kullanılacak olan teknoloji unsurlar içerisinde yer aldığını söylemek mümkün.

IPS Ekran Nedir?

IPS ekran bir ekran panelidir. Bu panel sayesinde ekranı her açıdan bakma şansı elde edilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir renk kaybı olmadan 180° bakış açısı elde etmek mümkün hale geliyor. Bu da bir mekan içerisinde herkesin farklı açılardan rahatlıkla izleme imkanı yakalamasına olanak tanımaktadır. Böylece yansıma kayıtları ile beraber açıya göre renk değişimi kayıpları sıfıra indirilir. Aynı zamanda tam karşıdan bakma gereği gibi bir durum IPS ekranlar üzerinden oluşmaz.

IPS Monitör Ekranlarında Işık Sızması Normal midir?

Öncelikle IPS monitör ekranları üzerinden ışık sızmasının normal olduğunu söylemek mümkün. Bu durum paneller üzerindeki Luquid kristal hizalanmasından kaynaklanmaktadır. Bu doğrultuda katmanları üzerinde hafif sapmalar yaşanabilir ya da sıvı kristaller bir miktar kesilebilir. Böylece ekran içerisinde normalin üzerinde bir basınç meydana gelmektedir.

Doğal olarak daha fazla ışık diğerlerine nazaran daha çok noktaya sızar. Ancak bu durum ile beraber çok daha net ve etkin bir renk üzerinden, geniş açıdan izleme şansı elde edilebilmektedir. Son dönemlerde oldukça tercih edilen ekran panelleri arasında geliyor.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler