Teknoloji Jpg Nedir? Jpg Dosya Uzantısı Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır?

Jpg Nedir? Jpg Dosya Uzantısı Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır?

16.06.2021 - 14:32 | Son Güncellenme:

Resimlerle ilgili çalışmalar yapılırken genelde JPEG ile karşılaşılır. Bunun ne olduğu ve nasıl açılacağı ise merak edilen konular arasında geliyor. Peki jpg nedir? JPG dosya uzantısı ne işe yarar, nasıl açılır? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Jpg Nedir Jpg Dosya Uzantısı Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır

 Bir uzantı olarak öne çıkan jpg, dünya çapında önemli bir firma olarak öne çıkar. Özellikle resimler konusunda kullanılabilecek en önemli uzantılar arasında yer aldığını söylemek mümkün. Zira birçok farklı programdan kolay kullanım imkanı veren bir uzantıdır.

Haberin Devamı

 Jpg Nedir?

 Joint Photographic Expert Group olarak bilinen JPEG, standartlaştırılmış bir sayısal kodlama olarak ifade edilebilir. Daha doğrusu buna görüntü kodlaması demek mümkün. Türkçe hali ile kayıtlı bir resim dosyasını sıkıştırma uzantısı olarak da ifade etmek mümkün.

 JPG Dosya Uzantısı Ne İşe Yarar?

 Merak edilen konular arasında jpg dosya uzantısının ne işe yaradığı geliyor. Bu uzantılı dosyaları raster görüntü dosyaları olarak sınıflandırma özelliğine sahiptir. Özellikle dijital fotoğraf ve görüntülerin yapılanması noktasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta bu konuda en çok kullanılan uzantı olarak da ifade etmek mümkündür. Böylece farklı resimler ve görüntüler kolayca açılabilir ve yüksek çözünürlük altında oynama şansı verir.

Haberin Devamı

 JPG Dosya Uzantısı Nasıl Açılır?

 JPG resim ve görüntüler konusunda en çok kullanılan uzantı olarak öne çıkmaktadır. Özellikle tüm resimlerin ortak şekilde depolanması ve kolaylıkla açılabilmesi açısından, yüksek bir çözünürlük imkanı sağlar. Eğer bilgisayarda bu uzantıyı açmak için bir dosya bulunuyorsa, resmi açarken uzantı olarak jpeg seçmek yeterlidir. Zaten genel olarak bilgisayarların büyük bir çoğunluğunda bu bu uzantı ve dosya etkin bir şekilde yer alır. Yapılması gereken resmi açma noktasında uzantı olarak jpg seçimi gerçekleştirmektir. Daha sonra yüksek çözünürlük ile tüm resimler ve görüntüler açılabilir.