Geri Dön
TeknolojiKıyafetlere takılabilen güneş enerjili santrale 'çılgın talep var'

Kıyafetlere takılabilen güneş enerjili santrale 'çılgın talep var'

Antalya'da güneş enerji  sistemleri üzerine çalışan CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ, Ar-Ge  departmanında bazı elektronik aletlerin şarj edilmesine de imkan sağlayan güneş  enerjili mini santral geliştirildi.

Kıyafetlere takılabilen güneş enerjili santrale 'çılgın talep var'

Kıyafetlere monte edilebilen güneş enerjili "mini santral"  geliştirildi  - CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ Yönetim Kurulu  Başkanı Tarık Sarvan: - "Telefonumuzu her zaman şart edebilecek bir ortam  bulamayabiliyoruz. Biz de ceketlerin, kıyafetlerin üzerine monte edilebilen,  güneşi elektrik enerjisine dönüştüren bir sistem geliştirdik. Bununla yürürken,  dağa tırmanırken cep telefonlarınızı ya da powerbanklarınızı şarj  edebiliyorsunuz" - "Yazın ya da kışın güneşi gördüğünüz her yerde elektriğe  kavuşmuş oluyorsunuz. Günde bir kaç defa doldurabilirsiniz. Bir powerbank  fiyatına böyle bir enerji santrali alabiliyorsunuz"

Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren firma, cep telefonu ve  tablet gibi elektronik aletlerin dışarıda da kolaylıkla şarj edilebilmesi  düşüncesinden hareketle çalışmalara başladı.

Bunun için cekete, tişörte, plaj havlusuna monte edilebilen güneşten  elektrik enerjisi üreten mini santraller üzerinde yoğunlaşan mühendisler, işi  gereği sürekli dışarıda ya da tatilde dağda, plajda olan insanların hayatını  kolaylaştıracak bir buluşa imza attı.

Güneş panellerini küçülten ve daha esnek bir hale getiren firma, küçük  bir aparat ekleyerek, güneşten elektrik enerjisi üreten mini santraller üretti.  Bunları ceketlerin, tişörtlerin arka ya da ön yüzüne, plaj havluların uç  kısımlarına monte eden firma, yürürken, güneşlenirken telefonun ya da tabletin  güneş enerjisiyle şarj edilmesini sağlayan sistem geliştirdi.

POWERBANK FİYATINA MİNİ ENERJİ SANTRALİ

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, AA muhabirine, cep  telefonsuz bir an bile geçirmeyen insanların sık sık karşılaştıkları şarj  problemini giderebilmek için, araştırma ve üretme biriminde fikir alışverişinde  bulunduklarını söyledi.

Kendisinin de şantiyede çalıştığı dönemlerde telefonu her yerde şarj  etme imkanının olmadığını, bu nedenle sık sık priz aradığını anlatan Sarvan,  doğanın sunduğu güneş enerjisini günlük yaşamda kullanılır hale getirebilecek  güzel bir projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Kıyafetlere takılabilen güneş enerjili santrale çılgın talep var

Mesleği gereği sürekli dışarıda çalışan, doğa yürüyüşlerine çıkan,  çobanlık yapan ya da sahilde güneşlenen insanların enerji sıkıntısı yaşamaması  amacıyla mini santraller ürettiklerini aktaran Sarvan, şunları söyledi:

"Telefonumuzu her zaman şart edebilecek bir ortam bulamayabiliyoruz.  Biz de ceketlerin, kıyafetlerin üzerine monte edilebilen güneşi elektrik  enerjisine dönüştüren bir sistem geliştirdik. Bununla yürürken, dağa tırmanırken  cep telefonlarınızı ya da powerbanklarınızı şarj edebiliyorsunuz. Yazın ya da  kışın güneşi gördüğünüz her yerde elektriğe kavuşmuş oluyorsunuz. Günde birkaç  defa doldurabilirsiniz. Bir powerbank fiyatına böyle bir enerji santrali  alabiliyorsunuz. Fiyatı boyutlarına ve kullanımlarına göre değişiyor. 100 liradan  başlayıp, daha yukarıya çıkan modelleri var. Herkesin alabileceği ve en az 30-40  yıl kullanabileceği bir ürün."

Esnek prototip, yer kaplamayan nitelikte bir ürün olduğunu dile  getiren Sarvan, ürünün her yerde taşınabileceğini kaydetti.

"YURT DIŞINDA ÇILGIN TALEP VAR"

Plaj havluları için de ince uzun şekilde ürün geliştirdiklerini  belirten Sarvan, mini santralin havlunun uç kısmına monte edildiğini, sahilde  güneşi gördüğü müddetçe elektrik sağladığını bildirdi.

Güneşi her alanda kullanmak için bu tür çalışmalara yoğunluk  verdiklerini dile getiren Sarvan, "Güneş çok önemli bir enerji kaynağı. Aslında  her bir metrekareye bir somun ekmeği düşüyor, 100 metrekarelik bir evimiz varsa  100 ekmek parası her gün çatımıza düşüyor. Önemli olan bunu kullanabilmek." dedi.

Bazı ürünlerde seri üretime başlandığını ifade eden Sarvan, yurt  dışında da ciddi bir taleple karşılaştıklarını kaydetti. Sarvan, "Üçüncü dünya  ülkelerinde en büyük problem elektrik. Şehir merkezlerinde uzun süreli elektrik  kesintileri oluyor. Bu ülkelerde her bir insanın cep telefonunu çalıştıracağı  kadar enerjisini üretebileceği bir sistemin devamlı yanında olması çok büyük bir  lüks. Yurt dışında çılgın talep var, bu talebi de CW enerji ve partnerleri ile  karşılayacağız." diye konuştu.

 

Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
AK Parti'den İstanbul tepkisi! Ekrem İmamoğlu'ndan özür
Saatlerdir evine gidemiyor! Şafak Sezer'in zor anları
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
26 milyonda bir görülüyor! Boynundan çıkarıp verdi
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Askeri helikopter devreye girdi! Burası İstanbul
Unutulmaz maç! Aboubakar ve Chaker Alhadhur tarihe geçti
Diri diri yandılar! Çatışma sonucu facia
Ünlü isimlerden kar manzaraları: Aman siz benim yaptığımı yapmayın!
Sercan Yıldırım'a büyük şok!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!