Geri Dön

Nerede bu 6 teknoloji?

Geleceğe Dönüş filmlerinde gördüğümüz, ama hala etrafta göremediğimiz 6 teknoloji...

Nerede bu 6 teknoloji?

Meşhur Geleceğe Dönüş serisinde sayısız ilginç detay var. Bu detaylar içerisinde en çok göze çarpanlar, geleceğin dünyasından icatlar, günlük hayatta yaygınlaşan teknolojiler olmuştu.

Bu teknolojilerin bazılarının denendiğini, başarılı olduğunu ve hatta satışa çıktığını duysak bile, henüz günlük hayatımıza girmediğini görüyoruz. Bazılarının ise esamesi bile okunmuyor.

1. Uçan arabalar


DeLorean parlak metal rengi, kanat gibi açılan kapıları ve katlanan tekerlekleriyle büyüleyici bir araç. Uçuyor ve zamanda yolculuk yapıyor!

Uçan araba modelleri çıksa da DeLorean gibisi henüz ortalıkta yok...

Geleceğe Dönüş teknolojileri 2-3

2. Hızlı ve hazır yemek
Evet bunun sayısız karşılığı var ancak Hydrator isimli cihaz ile mikrodalga fırını karşılaştırmak oldukça zor.

Mikrodalga hızlı pişiriyor ama bu cihaz suyu alınmış yemeği, örneğin bir pizzayı saniyeler içerisinde sıcak, iştah uyandırıcı ve lezzetli bir şekilde hazır edebiliyordu.

3. Saniyesi saniyesine tutan hava durumu


Hava durumu tahmini artık eskisi gibi değil. Uydu görüntüleri sağlsun meteoroloji havayı çok daha iyi tahmin edebiliyor.

Buna karşın hala Geleceğe Dönüş filmindeki gibi yağmurun başlangıç ve bitişini saniyesi saniyesine önceden kestiremiyoruz.


Geleceğe Dönüş teknolojileri 4-5

4. Anında kuruyan giysiler

Hava durumu tahmini bir yana, şemsiye taşımayı seven ya da hatırlayan kaç kişi var?

Giysilerimiz yağmurdan sonra filmde olduğu gibi kendi kendini otomatik olarak kurutsa fena olmaz mı? Giysi kuruyunca üstümüzdeki ıslaklığı daemeceğinden, bizi de kurutabilir.

Nanoteknoloji gelişiyor, yakında bunu görebiliriz.

5. Uçan kaykay


2. Filmdeki en etkileyici araçlardan birisi de "hoverboard" yani uçan kaykay oluyor.

Kendi halinde yerin üzerinde havada asılı bi şekilde duran bu kaykay çok etkileyici ve şüphesiz gören her çocuğun hatta yetişkinin isteyeceği bir araç.

Geleceğe Dönüş teknolojileri 6

6. Akı kapasitörü

Zamanda yolculuk mümkün mü? Geleceğe Dönüş filminde doktor Brown bu sorunun cevabını kafasını tuvalete vurunda alıyordu.

Sonuçta yaptığı "akı kapasitörü" sayesinde zaman yolculuğunu mümkün hale getiren doktor, 1985'ten geriye ve ileriye yolculuklar ile o yıllarda filmleri izleyenleri şaşkına çeviriyordu.

Gerçekten zaman yolculuğu mümkün olsa, dünya nasıl bir yer olurdu?

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber