Geri Dön
TeknolojiNode.js Nedir? Node.js Ne İçin Kullanılır Ve Avantajları Nelerdir?

Node.js Nedir? Node.js Ne İçin Kullanılır Ve Avantajları Nelerdir?

Bilindiği üzere bilgisayarlar kendine özgün bir dile sahip olan ve programlandığı şekilde hareket eden teknolojik ekipmanlardır. Günümüzde birçok programlama dili bu konuda örnek olup sistemlerin, otomasyonların ve yeni teknolojilerin tasarlanmasında büyük rol oynar. Node.js son zamanlarda popüler olmaya başlayan ve avantajları ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmış programlama dilleri arasındadır. Node.js nedir, ne için kullanılır ve avantajları nelerdir sizin için derledik.

Node.js Nedir? Node.js Ne İçin Kullanılır Ve Avantajları Nelerdir?

Açık kaynak programlama dilleri arasında bulunan ve diğer yazılımlara oranda büyük miktarda dataları aktarmaya olarak veren dile Node.js ismi verilir. Son zamanlarda popüler olmasının başlıca nedeni ise şüphesiz kullanıcılara büyük özgürlük kazandırmasıdır.

 Node.js Nedir? 

 Node.js açık kaynaklı programlama dillerinden birisi olup çalışabilmek için herhangi bir sunucuya ihtiyaç duyan uygulamaların tasarlanmasında kullanılır. Dinamik web sayfaları konsepti ile çalışan ve kullanıcıların davranışlarına göre farklı şekillere bürünebilen sistemlerin geliştirilmesinde büyük rol oynar.

 Node.js Ne İçin Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?

 Node.js kullanılmasındaki temel amaç kullanıcıları diğer programlama dillerine oranla çok daha serbest bırakmasıdır. Bir başka deyişle veri aktarmada oluşan kısıtlamalar Node.js yazılımında görülmez. Aynı şekilde Node.js farklı web ortamları için farklı şekillerde tasarlanabildiği için tarayıcı üzerinde çalışan ortamlarda büyük kolaylık oluşturur. JavaScript’e oranla birbiriyle entegre şekilde çalışan sistemlerin iletişimini kısıtlamaz. Bu sayede tasarımcı özgür şekilde hareket edip istediği oynamaları ve değişiklikleri yapma imkanı bulur. 

 Gerçek zamanlı web uygulamaları tasarlama konusunda oldukça kabiliyetli olan Node.js son zamanlarda popüleritesini artırmaya başlamıştır. Google'ın geliştirmiş olduğu V8 JavaScript motorunu kullanarak betimleme dilini yorumlayan ve içerisinde halihazırda gelen standart kütüphaneler ile çalışabilmek için ekstradan bir sunucuya ihtiyaç duymayan Node.js geliştirilen uygulamanın web sunucusu vazifesini üstlenir. Bu nedenlerden dolayı da internet tarayıcıları üzerinde çalışacak uygulamalar tasarlama ve geliştirme konusunda günümüzde tercih edilebilecek en iyi yazılımdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler