Geri Dön

PC satışları yıllar sonra artış gösterdi

2017 yılının dördüncü çeyreği itibariyle geleneksel PC'lerin satışları yıl bazında artış gösterdi. Kara Cuma, Bekarlar Günü ve tatil döneminin de etkisiyle geçen yıl son çeyrekte 70.5 milyon bilgisayar satıldı ve yıl bazında yüzde 0.7 artış elde edildi.

PC satışları yıllar sonra artış gösterdi

Onur Binay/milliyet.com.tr

IDC'nin (Uluslararası Veri Şirketi) verilerine göre 2017 yılının dördüncü çeyreği itibariyle geleneksel PC'lerin satışları yıl bazında artış gösterdi. Kara Cuma, Bekarlar Günü ve tatil döneminin de etkisiyle geçen yıl son çeyrekte 70.5 milyon bilgisayar satıldı ve yıl bazında yüzde 0.7 artış elde edildi. Sonuçlar, çeyrek boyunca gönderilerdeki % 1,7'lik düşüşün tahmininden daha iyi performans gösterdi.

HP, 2017 yılının her çeyreği boyunca öncülüğünü sürdüren en iyi şirket oldu. Sevkiyatın yedinci çeyrek artışı ve hacminin ilk kez 16 milyonun üzerinde olması nedeniyle, bir önceki yıla göre %8.3 büyüdü. HP, ABD pazarındaki konumunu daha da güçlendirerek pazar payını %34'e çıkardı.

PC satışları yıllar sonra artış gösterdi

Lenovo, sıralamada 2 numaralı şirket oldu. Yönetim geçişleri ve kanal değişiklikleri ile çalıştığı için ABD'deki sert koşullara maruz kalmaya devam etti. Lenovo, bu çeyrekte sağlam dizüstü bilgisayar satışlarıyla yıllık %3.9 artışla sağlam bir ilerleme kaydetti.

Dell Inc., 2017'de ilk kez %0,7'lik bir büyümeyi ve 0,7 milyonun üzerinde nakliye göndererek üçüncü sırada. ABD pazarındaki rekabet, ABD payı ve büyümesi derken Dell yine düz bir çizgi ile 11 milyon bilgisayar sattı. larak

Apple, dördüncü sırada kaldı ve sevkiyatlarını %7,3 oranında büyüttü. Şirket, 5.7 milyon Mac satışı yaptı.

Asus ve Acer ise son çeyreğin en büyük kayıp yaşayan iki firması oldu. ASUS'un 4. çeyrekte sevkiyatları % 11.2 azaldı.

PC satışları yıllar sonra artış gösterdi

2017 genelinde PC pazarı yüzde 0.2 civarında düşüş kaydetti. Yıllık sevkiyat hacmi 259.5 milyon adet ile sona erdi. Bu, 2017'yi piyasanın 2011'den beri en istikrarlı hale getiren yıl haline getiriyor. HP, Apple ve Dell yıl genelinde satışlarını arttırdı. Lenovo, Asus ve Acer ise yılı ekside kapattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber