Geri Dön
TeknolojiŞok! MEB'in Sitesi Hack'lendi

Şok! MEB'in Sitesi Hack'lendi

Geçtiğimiz haftalarda yapılan sanal güvenlik tatbikatından devlet daireleri hiç bir ders almadı mı?

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitelerine girenler bir şokla karşılaşıyor. İşte MEB'in yaşadığı şok.


Tüm dünyada siber savaş tehditi artarken, devletler de kendilerini ve vatandaşlarını korumak için büyük yatırımlarda bulunuyor. Peki, Türkiye bu tarz saldırılara ne kadar hazırlıklı?

Geçtiğimiz haftalarda Ulaştırma Bakanlığı'nın desteğiyle yapılan Siber Güvenlik Tatbikatı yeterince işe yaramamışa benziyor. Binlerce öğretmen adayının atanma bilgilerine baktığı MEB'in web sitesi bugün hacker'ların saldırısına uğradı.

Yakşalık bir saat önce Milli Eğtiim Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı sitesine girip mevzuat bildirilerine bakmak isteyen öğretmenler karşılarında beklemedikleri bir uyarı mesajı buldular.

Video için tıklayınız!

Sayfa tam olarak açılmazken, hacker açılır pencereler yardımıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na 'Güvenlik 0' mesajı verdi. Bu mesajdan kurtulmak isteyenleri bu sefer saldırı yapan siber korsanların isimleri karşılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın saldırı sonucu herhangi bir zarar yaşayıp yaşamadığı şu anda bilinmiyor. Ancak, hem bakanlığa hem de devlet yöneticilerine sanal güvenliğe yeterince önem vermedikleri mesajını vermek isteyen saldırganlar isteselerdi sayısız öğrencinin not bilgisene de zarar verebilirdi.

Durumla ilgili gelişmelere gün içerisinde size iletmeye devam edeceğiz.

Daha fazlası için sitesini ziyaret ediniz.