Geri Dön
Teknoloji HaberleriTelefon dinlemesi nasıl anlaşılır?

Telefon dinlemesi nasıl anlaşılır?

Gündeme oturan telefon dinlemelerinin ardından vatandaş da tedirgin. Peki, telefonun dinlenip dinlenmdiği nasıl anlaşılır? İşte bazı ipuçları

Telefon dinlemesi nasıl anlaşılır?

Herkesin korkulu rüyası telefon dinlemelerini anlamak için bazı ipuçları var. Ancak bu yöntemler kesin dinlendiğiniz anlamına gelmez.

Tele-kulak tarafından dinlenildiğinizi öğrenmek için dikkat etmeniz gereken koşullar ve dinlemeyi engellemek için yapabileceğiniz formüller:

. Eğer 'Casus yazılım' varsa, telefon kullanılmaya başladığında kaynağa istem dışı SMS gönderir.Bu nedenle ilk yapmanız gereken, ayrıntılı fatura istemek. Faturada sizin bilmediğiniz SMS görürseniz, telefonunuzda casus yazılım bulunma ihtimali çok yüksek.

. Cep telefonunuzu özellikle çok fazla kullanmadığınız zamanlarda normalden daha fazla şarj etmek durumunda kalıyorsanız, bu dinlendiğine dair önemli bir işaret olabilir.

. Telefonunuzu kullanırken, cızırtı ve yankı duyuyorsanız, dinleniyor olabilirsiniz.

. Konuşmalarınız derinden geliyorsa ve aynı olay gün içinde 2 kez tekrarlanırsa, yine dinlenme ihtimaliniz olabilir.

. Uzmanlar, dinlemelere karşı telefonunuzu sürekli olarak format atmanız gerektiğini söylüyor. Yani, her sabah 'Fabrika ayarlarına dön' seçeneğini tercih ederek telefonunuzun casus yazılım tarafından dinlenmesini önleyebilirsiniz.

. Telefonunuzu 1 saat boyunca masaya bırakın. Sonra elinizde tutun. Eğer sıcaklık hissediyorsanız, bu telefonunuzun dinlendiğini gösterir.Bunu gün içinde birkaç saat sonra tekrarlayın. Sonuç aynı ise dinleniyor olabilirsiniz.

. Telefonunuzdaki cızırtı ve yankı sesleri, dinlenme ihtimalinizi güçlendiren farklılıklar. Bu gibi durumlarda telefonunuzu kapatın ve bataryayı birkaç dakika çıkartın.

Kaynak: Star

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler