Geri Dön

Telegram gizlilik politikasını güncelledi: Mahkeme emriyle kullanıcı bilgilerini açıklayacak

Telegram, Rus hükümeti ile devam eden çatışması nedeniyle ülkede yasaklanmıştı. Şirket platformu kötü niyetli kişiler için daha az güvenli kılan mesajlaşma platformunun gizlilik politikasında bazı değişiklikler yaptı.

Telegram gizlilik politikasını güncelledi: Mahkeme emriyle kullanıcı bilgilerini açıklayacak

Onur Binay/milliyet.com.tr

Telegram, gizlilik politikasını Avrupa Birliği'nin getirdiği yeni GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) yasalarına uygun güncelledi.

Güncelleme gizlilik politikasında, "Eğer Telegram sizin bir terör şüphelisi olduğunuzu doğrulayan bir mahkeme emri alırsa, IP adresinizi ve telefon numaranızı ilgili makamlarda paylaşabilir." ifadeleri yer aldı.

Şimdiye kadar Telegram, bir mahkeme tarafından, terörist faaliyetlerden şüphelenen Telegram kullanıcılarının IP adresini ve telefon numarasını açıklamadı. Ancak Telegram, ihtiyaç doğarsa, şirketin yargı kararlarına uyacağını ve tüm olayın ayrıntılarını resmi bir şeffaflık raporunda yayınlayacağından söz ediyor. Şirket, yeni hareketin Telegram'ın güvenlik yönüyle tehlikeye girmeyeceğini iddia ediyor, ancak ultra güvenli mesajlaşma platformunu teröristler için daha az güvenli hale getirecek.

Telegram'ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, resmi açıklamada "Gizlilik politikasında, mahkeme kararı ile teröristlerin IP adresi ve telefon numarasını ilgili makamlara devretme hakkını saklı tutuyoruz. Böyle bir önlem, bu hakkı kullanıp kullanmadığımızı dikkate almadan, Telegram'ı terör propagandası yapmakla meşgul edenler için daha az çekici hale getirmelidir." dedi.

Acun Ilıcalı paylaştı! Survivor ekibini korkutan yangınDominik Cumhuriyeti'nde, 'Survivor 2020' çekimlerinin yapıldığı bölgeye yakın bir alanda başlayan orman yangını korkuttu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber