Geri Dön
TeknolojiTelegram nasıl kullanılır, güvenli mi? Telegram nasıl indirilir, grup açma özelliği var mı?

Telegram nasıl kullanılır, güvenli mi? Telegram nasıl indirilir, grup açma özelliği var mı?

Telegram ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Gündemde WhatsApp gizlilik sözleşmesi yer alıyor. Sözleşmenin tekrar gündeme gelmesiyle beraber Telegram ile ilgili araştırmalar başlandı. Telegram nasıl kullanılır, güvenli mi, grup açma özelliği var mı? Telegram özelliği ile ilgili ayrıntılar...

Telegram nasıl kullanılır, güvenli mi? Telegram nasıl indirilir, grup açma özelliği var mı?

Telegram nasıl kullanılır? sorusunun cevabı merak ediliyor. WhatsApp gizlilik sözleşmesinin gündeme gelmesi sonrasında mesajlaşma uygulaması kullananlar Telegram ile ilgili detayları araştırmaya başladılar. Peki Telegram güvenli mi, nasıl indirilir?

TELEGRAM ÖZELLİKLERİ

Telegram özellikleri ile ilgili detaylar merak konusu. Bulut tabanlı mesajlaşma. Bu sayede yazılım, her platformda saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.

Gizli sohbet imkânı (İngilizce arayüzde “secret chat”).

Telegram, gizli mesajlaşmalardaki yazışmaları ve medya dosyalarını sunucularında saklamaz. Ayrıca bu mesajlar için sistem günlüğü (metaveriler) de tutulmaz. Böylece, Telegram bile sizin kime ve ne mesaj gönderdiğinizi bilemez.

Bir mesajı – içeriği sildiğinizde karşı taraftan da otomatik silinmesi

Kendini imha edebilen süreli mesajlar. Gönderilen bir mesaj dilenirse belirlenen bir süre sonunda karşılıklı her iki cihazdan otomatik silinebilir.

İletinin üçüncü taraflara iletilmesinin engellenmesi
Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye, sohbette iki kişinin de görebileceği şekilde uyarı olarak bildirme

Gizli sohbet (secret chat) olmayan mesajlaşmaları ise sunucularında saklar.

Masaüstü uygulaması (Windows, Linux, OS X) ya da web sayfası üzerinden kullanılabilir. Ayrıca Windows için taşınabilir sürümü mevcuttur. Masaüstü sürümleri, “Gönder” menüsüne Telegram seçeneğini ekler. Masaüstü sürümlerinde “Secret Chat” özelliği kullanılamaz.

Belge ya da farklı biçimlerde her türlü dosyayı gönderebilme. Dosya boyutu 2 GB'ı aşamaz. Toplam paylaşılan / gönderilen dosya adedinde sınır yoktur.

Bilinmeyen numaraların mesaj atmasını önleyebilme

Kişiye özel son görünmeyi kapatabilme

Hatalı yazılan mesajı sonradan düzenleyebilme
Konum paylaşabilme

Sunucuları dağıtık yapıdadır. Yani dünyanın çeşitli yerlerindeki sunucuları sayesinde veri paylaşımı ve eşleştirme oldukça hızlıdır.

Kanallar (botlar), etiketler (stickers)

Ücretsiz ve reklamsız

Öntanımlı ayarlara göre 6 ay boyunca kullanılmazsa hesaptaki dosyalar (mesajlar, medya dosyaları kişi listesi vb.) silinir. İstenirse hesabın silme periyodu ayarlardan 1 yıla çıkarılabilir.

Android ve masaüstü uygulamalarının teması değiştirilebilir.
Proxy desteği

Sesli arama özelliği

Görüntülü arama özelliği

TELEGRAM NASIL İNDİRİLİR VE KULLANILIR?

Telegram'ı App Store ve Google Play'dan indirilebiliyor. Telegram'a telefondaki kişiler eklenebilir. Kişilerinizi ekleyebilir veya kullanıcı adına göre aramayı kullanabilirsiniz.

Telefon numarası ile kayıt olunur. Ancak istenilen irtibatlarda telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılablir.