Geri Dön
TeknolojiTürkiye Uzay Ajansı Başkanı Mars 2050 yarışmasında konuştu

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Mars 2050 yarışmasında konuştu

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım,  "Bizim nihai misyonumuz, 2028 sonuna kadar aya yumuşak iniş yapmak ve bir araç  indirmek. Bir gezen araç ve bilimsel çalışma çerçevesinde oradan birtakım  verileri toplayıp ülkemize ulaştırmak." dedi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Mars 2050 yarışmasında konuştu

Yıldırım, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Türkiye Uzay Ajansı ve  Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi'nde  düzenlenen Mars 2050 Yaşam Alanı Fikir Yarışması Jüri Ödül Töreni'nde yaptığı  konuşmada, Bursa'da bugün çok verimli bir gün geçirdiğini söyledi.

Uzayın çok stratejik bir saha olduğunu belirten Yıldırım, uzayda  olmayanın dünyada söz sahibi olamayacağını vurguladı. Milli Uzay Programı'nın, 1,5 yıllık zamanda ortak akılla  hazırlandığını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"Şükürler olsun Sayın Cumhurbaşkanımız ve devletimizin yöneticileri bu  programı beğendiler, benimsediler. 9 Şubat'ta da programımız, Sayın  Cumhurbaşkanımızın ağzından dünyaya duyuruldu. Hem yurt içinde hem de yurt  dışında olumlu tepkiler aldık. Tabii ki bazı eleştiriler de var ama onlar çok  önemli değil, bunlar dünyanın her yerinde oluyor. Genel olarak baktığımızda  hakikaten heyecan uyandırdı. Yurt dışında ise hem merak hem de ilgi uyandırdı.  Daha önceden Türkiye Uzay Ajansının ismini bilmeyen, bilse de dudak bükerek bakan  birçok ülke, bizi arayıp bu programı hem tebrik ettiler hem de neresinde  olabileceklerini sorgulamaya başladılar. Bunda büyükler dahil. Yani Japonya, Çin,  Rusya, Avrupa ülkeleri ve ABD şirketleri dahil olmak üzere konuşuyorum."

"HEDEFİMİZ KENDİ ROKET MOTORUMUZU UZAYDA ATEŞLEMEK"

Büyük hedeflere inançla yürümeye devam edeceklerini vurgulayan  Yıldırım, "Bunlar Türk insanının yapamayacağı şeyler değil. Bizim programımızdaki  hedeflerin tamamı öngördüğümüz 10 yıllık zaman diliminde gerçekleştirilebilecek  şeyler. Tabii ki zor olanları var. En başta ay misyonu olmak üzere birtakım  zorluklar elbette var. Biz, bunun farkındayız ama olmayacak şeyler değil." diye  konuştu.

"Aya ulaşma" hedefine de değinen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşallah aya da ulaşacağız. Önce 2023 sonuna kadar bir temas. Buna da  açıklık getirmek istiyorum. Bizim nihai misyonumuz, 2028 sonuna kadar aya yumuşak  iniş yapmak ve bir araç indirmek. Bir gezen araç ve bilimsel çalışma çerçevesinde  oradan birtakım verileri toplayıp ülkemize ulaştırmak. Bu, Türkiye için çok  devrim niteliğinde bir şeydir. Tüm misyon, zor zincir halkalarından oluşuyor. Bu  halkaların hiçbiri tek tek yapılmamış, hatta denenmemiş şeyler. Dolayısıyla bu  zinciri tamamladığınızda büyük bir risk ortaya çıkıyor. 2028 yılına ne kadar  hazırlanırsak hazırlanalım bir yerde bir sıkıntıyla karşılaştığımızda misyonun  yarım kalma ihtimali yüksek olacak. Bunun için ara misyon koymak istedik. 2023,  Cumhuriyetimizin 100. yılı olduğu için önemli bir yıl. O senede bayrağımızı aya  ulaştırmak güzel bir sembolik mana taşır ama bizim hedefimiz orada, uzayda bir  motor ateşlemek. Kendi roket motorumuzu uzayda ateşlemek. Bunu ateşlediğimiz  zaman zaten dünyadaki ilk 7 ülkenin arasına giriyoruz. Bunu yapabilen çok az  sayıda ülke var."

Türkiye'de üretilmiş hiçbir aracın dünyanın manyetik alanının dışına  çıkmadığını anlatan Yıldırım, "Haberleşme uydularımız 36 bin kilometredir. Ay ise  yaklaşık 400 bin kilometrelik mesafede. Bunların hepsi Türkiye için sıçrama  demektir, çok büyük bir hamledir." değerlendirmesinde bulundu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ise uzay programlarının önemine  dikkati çekerek, "İnsan yetiştiremediyseniz tüm projeler kağıt üzerinde kalır.  Genç üniversiteyiz. 7 bin 500 civarında öğrencimiz var. TEKNOFEST'te çok aktif  bir üniversiteyiz. Bu yıl 73 resmi başvurumuz oldu. Bunu 100'e çıkaracağız."  ifadesini kullandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan da belediye  olarak böyle bir projeye destek verdikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

Konuşmaların ardından söz konusu yarışmada yer alan jüri üyelerine  plaket takdim edildi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler