Geri Dön
TeknolojiTürkiye'de telefonla geçirilen süre arttı! Bağımlılık yükseliyor

Türkiye'de telefonla geçirilen süre arttı! Bağımlılık yükseliyor

Sosyal medyada geçirilen sürenin artmasıyla birlikte telefon kullanımlarında da önemli bir artış gerçekleşti. Özellikle geçen yıldan bu yana süren küresel salgın sebebiyle milyonlarca kişinin ekranda geçirdiği sürenin artış gösterdiği biliniyor. Öte yandan yeni yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de Instagram’da ve Twitter’da geçirilen süre büyük oranda arttı.

Türkiye'de telefonla geçirilen süre arttı! Bağımlılık yükseliyor

App Annie tarafından yayımlanan yeni bir araştırma raporuna göre Türkiye’de iki yıl içinde telefonlarla geçirilen süre yüzde 40 oranında arttı. Bu rakamla yüzde 45 ile birinci sırada yer alan Rusya’nın ardından ikinci sırada yer alan Türkiye, ciddi bir telefon bağımlılığı ile karşı karşıya kalıyor.

TEHLİKELERİ BULUNUYOR

Sosyal medya milyonlarca kişinin yalnızca eğlendiği platformları bünyesinde toplamıyor aynı zamanda bir gelir kapısı da oluyor. Haliyle günün büyük bir bölümünü burada geçiren kişiler bulunuyor. App Annie de ekran sürelerini ve sosyal medya kullanımlarını araştırdığı bir rapor yayımladı.

Türkiyede telefonla geçirilen süre arttı Bağımlılık yükseliyor

Araştırma dünyada Twitter ve Instagram gibi uygulamalarda en çok vakit geçiren ülkeler gözler önüne çıkıyor. Raporda, Brezilya, Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Meksika ve Türkiye ilk sıralarda yerini alıyor. Yani ilk sırada Brezilyalılar yer alıyor ve bu sıralamada Türkiye de kendine yer buluyor.

Bir başka araştırmada ise telefonların hayatımızın merkezinde olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Yine küresel olarak gerçekleştirilen araştırmada, yüzde 60’ı gibi yüksek oranda katılımcı o kadar çok telefonla vakit geçiriyor ki telefonları ellerindeyken uyuyakalıyor.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler