Geri Dön
TeknolojiTwitter, Türkiye'de temsilcilik için adım attı

Twitter, Türkiye'de temsilcilik için adım attı

Bildiğiniz üzere Türkiye yeni bir karar almış ve temsilcilik atamayan yabancı platformlara bazı yaptırımların geleceğini duyurmuştu. Karara tek tek uyan popüler platformların yanında Twitter tarafından bir hamle gelmemişti. Yeni ortaya çıkan bilgilere göre Twitter, bakanlık ile etkileşime geçti.

Twitter, Türkiye'de temsilcilik için adım attı

Sosyal medya platformları için yapılan düzenlemelere ek olarak bakanlık yeni bir karar almış ve bu noktada 7253 sayılı kanunda değişiklik yapmıştı. Türkiye'de 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan yabancı platformların temsilcilik ataması zorunluluğu için yalnızca Twitter tarafından hamle gelmemişti. 

Sosyal medya yasası için Twitter'dan hamle geldi

Önce tasarı olarak gördüğümüz daha sonra ise yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte pek çok platformun etkilendiğini gördük. Instagram da Twitter gibi yaptırımlara maruz kalmış ancak en son temsilcilik açmaya karar vermişti. Twitter da benzer bir süreç geçirdi. Şu güne kadar iki kez para cezası alan ve reklam yasağı ile karşılaşan Twitter, en son bant genişliğinin yüzde 50 oranında daraltılması yaptırımıyla karşılacaktı. 

Bu yaptırımla karşılaşmak istemediği tahmin edilen Twitter, mevzubahis bakanlıklar ile temsilcilik atama konusunda hamle yaptı. Görüşmelerin başladığı ancak bir süre sonra kararın çıkması bekleniyor. 

Süreç şu şekilde işliyor;

Twitter, Türkiyede temsilcilik için adım attı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler