Geri Dön

Uzaydan çekilmiş en uzun timelapse YouTube'ta paylaşıldı

Avrupa Uzay Ajansı'nda çalışan Alman astronot Alexander Gerst, uzaydan çekilen en uzun Timelapse'i kaydetti. İzleyiciler, sadece 15 dakika içinde dünyadaki tüm yerleri, gündüzden geceye görebiliyor.

Uzaydan çekilmiş en uzun timelapse YouTube'ta paylaşıldı

Onur Binay/milliyet.com.tr

Timelapse, Gerst'un uzay istasyonundan 6 Ekim'de birkaç saatte aldığı 21.000'den fazla görüntüden oluşuyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Dünya etrafındaki bir tam turu 90 dakika sürüyor ve videoda 2 tam geçiş yer alıyor. Video, Tunus üzerinden başlayarak İtalya ve Avrupa’nın bazı bölgelerinden geçip, Çin’de geceyi aydınlatan ışıklara ulaşıyor. Bir noktada, Pasifik üzerindeki fırtınada patlayan birkaç yıldırım çarpması bile görebilirsiniz. ISS'nin videoda nerede olduğundan emin değilseniz, sol üst köşedeki kullanışlı harita size yardımcı olabilir.

Videonun yayınlanması, NASA, ESA ve diğer uluslararası uzay ortaklarının bu hafta kutladığı ISS'nin 20. yıldönümüne rastlıyor. ISS'nin ilk modülü Zarya, 20 Kasım 1998'de uzaya gönderilmişti.

Emrah Safa Gürkan | RöportajEmrah Safa Gürkan, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı Bunu Herkes Bilir kitabıyla gündemde. İnternette tarih videolarıyla dikkat çeken Emrah Safa Gürkan ile hem yeni kitabı hem de tarihi konuları konuştuk.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber