Geri Dön

Açık Söz

Açık Söz


+ 3 Aralık tarihli Milliyet'in birinci sayfasındaki Dinde Reform Böyle Olur başlıklı haber, Istanbul'un Kozyatağı semtindeki modern bir cami ile ilgili görüşlere yer vermekteydi. Konferans salonu, kapalı devre TV sistemi ve kütüphanenin de bulunduğu bu yapının "projesini Ankara eski Belediye Başkanı Vedat Dalokay'ın çizdiği" de haberde yer alan bilgiler arasındaydı.
Ayrıntılar arasında üç kez geçen Vedat Dalokay ismine itiraz geldi.
Yüksek Mimar Süha Günenç, projenin çiziminin Prof Şevket Sunar'ın yapıldığını, 1988 yılında Sunar'ın ölümü ardından projenin kendisi tarafından tamamlandığını bildirdi. Sunar'ın kızı Tüten Uğur da babasının caminin tasarımını para almadan hayır amacıyla gerçekleştirdiğini söyledi.
Gerek Uğur gerekse Günenç caminin görünür bir yerine mimarın kimliğini bildirir bir tabelanın konmayışı ile hata edildiğini ekliyorlar. Dalokay isminin haberde hiç yer almaması doğru olacaktı.
+ 26 Kasım tarihli Milliyet'te Büyüdü De Çıplak Pozlar Bile Verdi başlıklı haberde, ünlü pop şarkıcısı Britney Spears'in "dünyanın bir numaralı müzik dergisi Rolling Stones'a pozlar verdiği" kaydediliyordu. Evren Kahramangil düzeltme göndermiş: "Derginin adı Rolling Stone olmalıydı" diye yazıyor.
+ Prof Sungur Güvener, Şişli'de sokak ortasında 5 kişinin saldırısına uğradı, dövüldü ve parası çalındı. Milliyet'te 30 Kasım günkü sayıda yayımlanan haber Kapkaççının Eli Bilime Uzandı başlığını taşıyordu. Avukat Kenan Besimci, kullanılan kavramla "aşırı basitleştirme"ye gidildiğini düşünüyor. İtirazını şöyle ifade etmiş: "Kapkaççılığın Türk Ceza Kanunu'nda tanımı tam yok. Son Yargıtay içtihatına göre hırsızlıktan gaspa doğru nitelik değiştiren bir suç. Bu olayda 5 şehir eşkıyası yoldan geçen bir kişiyi darp neticesi gaspetmiş. Bu bilimsel bir hatadır. Bunu bir sitemim olarak alın lütfen."
Makul bir eleştiri. Ama, her mesleğin, kimilerine tuhaf gelen uygulamaları var. Ekonomik kriz ortamında yaygınlaşan sokak hırsızlıklarının "aleni yankesicilik" anlamında "kapkaççılık" kavramıyla anlatılması, gazetecinin bir olguyu okura anlaşılır bir dille aktarmasını kolaylaştıran bir yöntem. Bir grup salgınının boyutlarını tıp terimleriyle yazılması, Besimci tahmin edebilir ki, birden fazla okuru "yazdıklarınızdan birşey anlamadık" diye isyana sevkedebilirdi!
+ Mutlu Topaloğlu'nun notu: "26 Kasım tarihli gazetede, 'BBC Türk erkeğini fesli sanıyor' başlıklı önemli bir haber vardı. Bence habere sayfada az yer ayrılmış. Sırf fesli adam ve başörtülü kadın fotoğrafı yerine haberin alıntılandığı internet sayfası da aynen verilmeliydi. Böylece tepkilere de imkan sağlanabilirdi."
Polisin 'evde kal' şarkısı gülümsettiYalova'da, koronavirüs salgınına karşı anons yapıp, halkı dışarı çıkmamaları konusunda uyaran polis memuru, vatandaşlara moral vermek için şarkı söyledi. 'Evde kal' çağrısını farklı bir şekilde yapan polis memurunun görüntüleri gülümsetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber