Geri Dön

Açık Söz

Açık Söz


+ Kaan Öztürk'ün tespiti, bir kavramın Türkçesiyle ilgili. "27 Kasım tarihli Yaşam sayfanızda" diye yazmış, "bir haberin hem başlığında hem de içinde 'kolon kanseri' kelimesi geçiyor. Onun Türkçesi 'kalın bağırsak kanseri' olmalıydı. Kolon sözcüğünün bizim dildeki anlamı başkadır."
+ Tahsin Kutlu bir düzeltme göndermiş. 26 Kasım tarihli gazetede, Türkiye'nin çeşitli kesimlerini ve denizlerini altüst eden fırtına ile ilgili bir haber yer almaktaydı. Aliağa'da Felaketin Eşiğinden Dönüldü başlıklı haberde, Aliağa açıklarında karaya oturan bir tankerin durumu aktarılmaktaydı. Bir cümlede, "İtalya'nın Valetta limanından demir almaya giden panama bandıralı gemide..." ifadesi yer almaktaydı. Tahsin Kutlu, "Geminin petrol rafinerisinin olduğu bir körfezde karaya oturması isabet olmuş ama geminin İtalyan limanı Valetta'dan geldiği yazılmış. Valetta, Malta'nın başkentidir." Ve, doğru yazılımı, Valletta’dır.
+ Mesut Ursavaş, 25 Kasım tarihli Milliyet'te yer alan Dikkat! Ayşe Başçavuş Geliyor haberini eleştiren dört TSK mensubundan biri. "Haberi ve karikatürü bir astsubay olarak çok alaycı buldum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbir rütbesi ile dalga geçmeye hakkınız yoktur. Ayrıca Astsubayların Jandarma çavuş diye bir rütbeleri de yoktur" diye yazmış.
Yorum: Karikatürde bir alay yok. Sıcak bir mizah var. Kadın asker biraz sert ve otoriter tavırda, erkek askerleri çalıştırıyor. Ordu mensubu olmak, hiçbir espriye gülememek, hayatın her anını asık suratla geçirmekle eşanlamlı değil. Okurların bu noktadaki tavrı, gereksiz bir alınganlıktan ibaret.
+Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Sema Pişkünsüt'ün, Derya Sazak'ın "Sohbet Odası" köşesinde yayımlanan görüşlerine özetle şu yanıtları veriyor:
"TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun yazıları ile gönderilen raporlarda yer alan cezaevleri ve karakollarda işkence yapıldığı iddiaları üzerine 39 C. Başsavcılığı'na yasal gereği için müzekkereler yazılmış ve komisyona da bilgi verilmiştir. Gelen cevabi yazılardan 17 soruşturmada, 'TBMM Komisyonu'nca söz konusu iddialarla ilgili şahısların isimlerinin açıklanamayacağının bildirilmesi üzerine dava açmaya yeterli delil elde edilemediği' gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği, diğer soruşturmaların devam ettiği... Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi'nin sorumluları hakkında dava açıldığı... Küçükköy Karakolu'ndaki "Filistin askısı" ile ilgili soruşturmanın sürdüğü... Şanlıurfa C. Başsavcılığı'nca Suphi Dildaş'a işkence suçundan Emniyet'te görevli sanıklar ile "darp ve cebir izi yoktur" diye gerçeğe aykırı rapor düzenleyen doktor hakkında açılan kamu davalarında verilen beraat kararları ile ilgili bakanlığımızın yazılı emir isteminin Yargıtay dairelerince reddedildiği anlaşılmıştır. Adalet Bakanlığım döneminde 'işkence, kötü muamele ve sağlık görevlilerince gerçeğe aykırı belge düzenlemek' suçlarında yeni düzenlemeler yapılmış, 8 yıla kadar ağır hapis cezaları getirilmiştir."

Mezarlıkta bulunan 'Fındık' okulun maskotu olduTokat'ın Turhal ilçesinde mezarlıkta bulunan ve 'Fındık' adı verilen yavru köpek, 37 öğrencili Kayacık Köyü Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu'nun maskotu oldu. Okulun bahçesinde yapılan kulübede yaşayan ve forma giydirilen Fındık, zaman zaman derslere de katılırken, öğrencilere keyifli zamanlar geçiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber