Geri Dön

AD Vakfı'ndan dev eser

AD Vakfı'ndan dev eser

Aydın Doğan Vakfı bir ilke daha imza attı. İletişim alanında Türkiye'nin ilk meslek lisesinin temeli Başbakan Yılmaz'ın da katıldığı törenle atıldı

AYDIN Doğan Vakfı, Türkiye'de iletişim alanında bir ilke daha imza attı. Vakfın Bahçelievler'de yaptırdığı Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nin temeli Başbakan Mesut Yılmaz'ın da katıldığı bir törenle atıldı. Yılmaz, Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirdiği için Vakıf Başkanı Aydın Doğan'a teşekkür ederek, eğitim alanında herkesi katkıda bulunmaya çağırdı.
Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nin temel atma töreni siyaset, iş ve medya dünyasının önde gelen isimlerini buluşturdu. Kalabalık bir davetli grubunun katıldığı tören, şenlik havası içinde geçti. Törende konuşan Doğan Holding ve Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Türkiye'de medya alanındaki gelişmelerin Batı'daki rakipleriyle yarışacak hale geldiğini söyleyerek, İletişim Meslek Lisesi'nden mezun olacak gençlerin kısa sürede yetişerek, Batı'daki rakiplerini kıskandıracak teknoloji kullanan yazılı ve görsel basının kahramanları olacağını söyledi. Liseyi kısa sürede tüm tesisleriyle bitirip Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim ettikten sonra da desteklerini sürdüreceklerini kaydeden Doğan, şöyle dedi:
"Anadolu İletişim Meslek Lisesi, medya dünyasının olduğu kadar Türkiye için de bir ilk olacaktır. 21. yüzyıl bilgi çağıdır. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de medya sektöründe dev yatırımlar yapıldı. Gazetelerimiz ve televizyonlar dünyadaki rakipleriyle yarışır hale gelmiştir."
Temeli atılacak olan lisenin, teknik kadrolarını çekirdekten yetiştirmek üzere tasarlanmış bir uzmanlık projesi olduğunu ve buradan mezun olacak gençlerin baskı teknolojisinden, bilgi çağı kullanımına kadar pek çok alanda, kendilerini mesleğe hazırlamış olacaklarını kaydeden Doğan, şöyle devam etti:
"İşimiz okul binasını tamamlamakla bitmeyecek. Lisenin tesislerini tamamlayıp, Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim ettikten sonra da desteği sürdürmeye devam edeceğiz. Bu liseden mezun olanlar, Batı'daki rakiplerini kıskandıracak ölçüde teknoloji kullanan, yazılı basının da görünmeyen kahramanları olacaklardır."

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nin temelinin sadece Türkiye'de ilk olan bir okulun temeli olmadığını da kaydeden Yılmaz, "Bu temel daha güzel, aydınlık, daha demokrat bir Türkiye'ye doğru giden yolda konulmuş önemli bir tuğladır. Bu tuğlayı koymamıza yardımcı olduğu için Sayın Doğan'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu okulun bir an önce tamamlanmasını, memleketimizin geleceğini inşa edecek olan, aydın, Atatürkçü, demokrat, milli ve manevi değerlere sahip nesiller yetiştirmesine vesile olmasını diliyorum" dedi.
Türkiye'nin bugün iletişim, yayıncılık ve haberleşme bakımından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline geldiğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:
"Ama benim asıl söylemek istediğim, Türkiye'de iletişim alanında yaşadığımız bu büyük değişime, bu gelişime en fazla katkı da bulunanların başında, Sayın Aydın Doğan ve onun grubunda çalışan değerli basın mensupları gelmektedir. Sayın Aydın Doğan, kendi gerçekleştirdiği, kendisinin katkıda bulunduğu bu gelişmede bir eğitim noksanlığını tesbit etmiş olacak ki, Türkiye'de bir öncü olan, bir ilk olacak olan böyle bir okulu yaptırmaya karar vermiştir. Hükümet adına Sayın Aydın Doğan'a bu okulu yaptıracağı için teşekkür ediyorum. Bundan önce de Gümüşhane, Erzincan'da yaptırdığı meslek okulları, ilköğretim okulları için hepsi teşekkür ediyor ama, önümüzdeki dönemde de bu katkılarını devam ettirmesini bekliyorum."
Yılmaz, doğuştan gayri memnun olanlar veya bütün hayatını muhalefet yapmaya endekslemiş olanların, hükümeti 8 yıllık eğitim reformundan başka bir şey yapmamakla eleştirdiklerini de söyleyerek, şöyle devam etti:
"Eğitim meselesi benim hükümetimin en önemli önceliğidir. Türkiye'nin gelişmiş ülkeler kervanına katılmasını istiyorsak, bunun yolu herşeyden önce eğitimde dünya standartının yakalanmasından geçer. Bu alanda daha gideceğimiz çok yol var. Temelini atacağımız bu okul iletişim, basın-yayın alanında Türkiye'de hiç atılmamış olan aslında gerekli olan gecikmiş bir adımdır. Eğitim konusunda hükümetimiz elbetteki bu mesele bir devlet meselesi olduğu için en büyük sorumluluğun kendi üzerinde olduğunun bilincindedir."
Eğitim sorununun memlekette yaşayan herkesi ilgilendiren bir sorun olduğunun kabul edilmesi gerektiğine değinen Yılmaz, "İnsanlar bir kere harcayamacakları kadar bir servete ulaşırlarsa bu sefer başka amaçlar aramaya başlarlar. Bunların başında da kendi ismini ebedileştirmektir. Sayın Aydın Doğan da yaptıracağı bu okulla, şimdi kendi ismini ebedileştirmektir. Bundan daha büyük amaç olabileceğini düşünemiyorum. Bizim inancımıza göre de burada yapılacak olan okuldan mezun olan her çocuk da Sayın Aydın Doğan'ın hakkı olacak. Bütün zenginlerimizi, bütün kuruluşlarımızı başlatmış olduğumuz eğitim seferberliğine katkıda bulunmaya çağırıyorum. Bu manevi tatminden pay almaya çağırıyorum" dedi.
Ülkeyi karanlığa götürmek isteyenler ve bundan da siyasi çıkar bekleyenler olduğunu kaydeden Yılmaz, "Ama bilinmelidir ki Türkiye'de bu okullar açıldıkça, bu okullarda daha bilgili, daha erdemli gençler yetiştikce, Türkiye'de demokrasiyi ortadan kaldırmakta, Türkiye'yi geriye, karanlığa götürmek de mümkün olmayacaktır" diye konuştu.
DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk da, başarının en güzel tarifinin devamlı olması olduğunu ifade ederek, "Aydın Doğan, devamlı başarılarıyla başarı tarifi veriyor" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay da, medyanın hitap ettiği kitleyi doğru ve olumlu bilgiye ulaştırması gerektiğini söyledi.
Konuşmalardan sonra Anadolu İletişim Meslek Lisesi'nin temeline ilk harç için Başbakan Mesut Yılmaz, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay ve Aydın Doğan Vakfı Başkanı Aydın Doğan, butona birlikte bastılar. Tören kırmızı-beyaz balonların havalanması ve kurban kesilmesiyle sona erdi.

Yüzyıl Işıl İlköğretim Okulu 2 - A sınıfı öğrencileri, Aydın Doğan Yalçındağ'ın öncülüğünde başlattıkları "Medyada Şiddete Hayır" kampanyasını temel atma töreninde de sürpriz bir etkinlikle sürdürdüler. Öğrenciler, ellerine çiçeklerle Başbakan Mesut Yılmaz ve protokolün önünde hep bir ağızdan "Medyada şiddet istemiyoruz" diyerek, kampanyalarını duyurdular. Öğrenci sözcüsü Aydın Doğan Yalçındağ, kampanyayla ilgili dileklerini yazdıkları bildirileri, çiçeklerle beraber Başbakan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Uluğbay ve Aydın Doğan'a vererek destek istedi. Pinokyo Çocuk Yuvası'na devam eden Alihan Yalçındağ da kampanyayı desteklemek için Başbakan Yılmaz, Aydın Doğan ve Uluğbay'a çiçek ve bildiri verdi. Miniklerin kampanyası, törene katılanlar tarafından alkışlarla desteklendi.

Vakfın yaptıracağı beşinci okul olan İletişim Meslek Lisesi, altı ayda tamamlanarak 14 Eylül 1998 tarihinde eğitim - öğretime açılacak. 440 metre kare alan üzerine kurulacak lise 450 milyar liraya mal olacak. İdari Odalar, Spor Kompleksi, Derslik ve Atölyelerden oluşan lisede İngilizce eğitim verilecek. 22 derslik, 4 atölye, aynı zamanda stüdyo olarak kullanılacak çok amaçlı spor salonu, ingilizce dil labaratuarı, dizgi ve baskı atölyeleri, toplantı salonu, mutfak ve yemekhane, açık spor alanı bulunacak.

Törene, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Çevre Bakanı İmren Aykut, Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, Devlet Bakanları Ahat Andican, Cavit Kavak ve Hüsamettin Özkan, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, milletvekilleri Ali Talip Özdemir, Refik Aras, Cavit Çağlar, Şadan Tuzcu. İstanbul Valisi Kutlu Aktaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici. İş dünyasından Semahat Arsel, Suna Kıraç, İnan Kıraç, Kamil Yazıcı, Medya Grup Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Kanal D İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Arzuhan Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu üyesi Vuslat Doğan Sabancı ve eşi Ali Sabancı, Milliyet Gazetesi Murahhas Üyesi Doğan Heper, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve İcra Kurulu Başkanı Derya Sazak, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve İcra Kurulu Başkanı Ertuğrul Özkök, Doğan Yayın Holding A.Ş. Murahhas üyesi Yaşar Eroğlu, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Uğur Dündar, Hürriyet Gazetesi Başyazarı ve Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, TGC Başkanı Nail Güreli, Bahçelievler Belediye Başkanı Saffet Bulut, Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya, Adalar Belediye Başkanı Can Esen'de katıldı.Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber