Geri Dön

Alan değiştirmeye izin

Alan değiştirmeye izin

Alan değiştirmeye izin

       MİLLİ Eğitim Bakanlığı, yeni yüksek öğretime geçiş sistemi kapsamında, programların puan türlerinin değişmesini dikkate alarak, öğrencilere 10'uncu sınıftan 11'inci sınıfa geçişte alan değiştirme olanağı verdi. Ayrıca meslek liselerine geçişlere de kolaylık sağlandı. Düz liselerden meslek liselerinin 9 ve 10'uncu sınıflarına geçiş olanağı tanındı.
       Bakanlık imam hatip lisesi öğrencilerinin genel liselere geçerek üniversite yolunda avantaj elde edebilme yolunu tıkadı. Bakanlık, imam hatip liseleri ve meslek liselerinden genel liselere nakilleri yasakladı
       Buna karşın Anadolu liselerinde dil bölümünde okumak isteyen öğrencilerin ise il içi nakillere olanak verilmediğinden okul değiştirmeleri ve dolayısıyla istedikleri alanı seçmeleri mümkün olmayacak. Yönergenin açıklanmasıyla birlikte üniversiteyi kazanan ancak mezun olamadıkları için kayıt yaptıramayan gençlerin de hayalleri söndü. Çünkü açıklamada bu durumdaki öğrencilerle ilgili herhangi bir gelişme yer almıyor. Açıklamada yur almayan bir diğer konu ise eski mezunlara alan seçimi konusunda herhangi bir hak tanınmaması.

       Bakanlık, yükseköğretime geçiş sisteminde yapılan düzenleme kapsamında programların puan türlerinin değişmesini dikkate alarak, öğrencilere alan değiştirme şansı tanıdı. Resmi ve özel genel lise, Anadolu lisesi, süper lise ile Anadolu Öğretmen lisesi 10'uncu sınıf sonunda başka bir alana geçmek isteyen öğrencilerin, geçiş yapacakları alanın 10'uncu sınıfında okumadıkları alan derslerinden sorumlu olmak kaydıyla 11'inci sınıfa geçişleri sağlanacak. Öğrenciler, sorumlu oldukları dersleri başaramadıkları sürece mezun olamayacak. Yönergeye eklenen geçici bir madde ile yalnızca 1998-99 öğretim yılında geçerli olmak üzere alan değiştirme işlemleri sorumlu dersler dikkate alınmadan gerçekleştirilecek. Öğrenciler, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenin de görüşleri alınarak, kapasitenin uygun olması halinde istedikleri alana yönlendirilecek. Kapasitenin yeterli olmaması durumunda ise öğrenciler, alana kaynaklık eden derslerdeki başarı durumuna göre sıralanacak ve başarısı yüksek olan öğrencilere öncelik tanınarak yönlendirme yapılacak.
       İmam Hatip lisesi ve mesleki teknik lise öğrencilerinin genel liselere nakillerine olanak tanınmazken, genel liselerden meslek liselerine 9'uncu ve 10'uncu sınıflarda nakil yapılabilecek. Nakillerde, öğrenciler başarmış oldukları genel kültür derslerinden muaf tutulacak. Mesleki teknik liselere nakil yapan genel lise öğrencileri için teorik ve uygulamalı meslek derslerinde yoğunlaştırılmış telafi eğitimi programları açılacak. Yoğunlaştırılmış telafi programının açılabilmesi için en az 12 öğrencinin başvurması gerekecek. Yoğunlaştırılmış telafi eğitiminde meslek liselerine ait haftalık ders çizelgeleriyle öğretim programları uygulanacak. Yoğunlaştırılmış telafi programları cumartesi ve pazar günleri ile yaz tatili döneminde de yapılabilecek. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler bir üst sınıfa devam edebilecek. Programı başaramayan öğrenciler ise 9'uncu sınıfta nakil yapanlar, meslek liselerinin 9'uncu sınıfını tekrar edecekler veya geldikleri okullara geri dönerek 10'uncu sınıfa devam edebilecek. 10'uncu sınıfta nakil yapan öğrencilerin ise başarısız olmaları durumunda, programla ilişiği kesilecek. Bu
       öğrenciler istemeleri durumunda geldikleri okullara geri dönerek yeniden 10'uncu sınıfı tekrar edecek.
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber