Geri Dön

Alman kadınaPKK'lı suçlaması

Alman kadınaPKK'lı suçlaması

PKK'nın Kuzey Irak kamplarında faaliyet gösterdiği ileri sürülen Alman uyruklu Eva Juhnke (32), KDP peşmergelerince Türkiye'ye teslim edildi.
PKK'nın Almanya'da örgüte kazandırdığı üçü kadın beş Alman'ın 1993'te Bekaa'daki kamplara getirildikleri, buradan da 1993'ün yaz aylarında Kuzey Irak'taki kamplara kaydırıldıkları belirtildi. Kanı kod adlı Juhnke, Medya kod adlı Vera Heesene, Çekdar kod adlı Ulrich Maichle, adı öğrenilemeyen Haki kod adlı bir Almanla kod adı ve ismi öğrenilemeyen bir Alman uyruklu militanın örgütün Kuzey Irak ve Güneydoğu'daki dağlık alanlarda PKK'lılarla örgütsel faaliyette bulunduğu ileri sürüldü. Örgütün, propaganda amacıyla elinde tuttuğu Almanların zarar görmemeleri için çatışmalara sokmadığı belirtildi. Alman militanlar, zaman zaman bölgeyi ziyaret eden Alman ve diğer Avrupalı gazetecilere gösterilerek propaganda aracı olarak kullanıldı. Alman PKK'lılarla yapılan bir röportaj geçen aylarda MED TV'de de yayınlandı. Almanların örgüt içinde kaldıkları süre içinde Kürtçe ve Türkçe konuşmayı öğrendiği belirtildi.
Cudi Dağı'nın Besta bölgesindeki kampta bir süre kalan Juhnke'nin Almanya'da Türk çevreleriyle yakın ilişkide olduğu, Türkçe konuşabildiği, tanıştığı PKK'lıların propagandasından etkilenerek arkadaşı Vera'yla örgüte katıldığı kaydedildi. Almanya'nın Westfalya bölgesinden olan Almanların, Zap ve Zeli kamplarında uzun süre kaldığı da öğrenildi. Militanlardan Hessene, 5 Ağustos 1993'te Milliyet'te yer alan haberde "Her şeye alıştıklarını, hava operasyonlarından kendilerini koruyabildiklerini" söylemişti.
Eva, geçen eylülde, örgütün Kuzey Irak'taki kamplarına yönelik olarak KDP'nin desteğinde başlatılan operasyonda Zap bölgesindeki çatışmada ele geçirildi. Eva'nın serbest bırakılması için KDP'nin Almanya'daki temsilciliklerine baskı yapıldığı, ancak sonuçsuz kaldığı iddia edildi.
KDP, Eva'yı Hakkari'nin Şemdinli ilçesi sınırında Türk güvenlik güçelerine teslim etti. Van'a sorgulanan Eva'nın soruları yanıtlamadığı öğrenildi. Eva'nın ailesi, Alman Dışişleri Bakanlığı'na başvurarak kızlarının durumuyla ilgili girişimde bulunmasını istedi. Alman makamları, Ankara'daki Büyükelçiliği'ni uyararak genç kadının durumunu soruşturmasını talep etti.

Otomobilden müzik çaldı, balkonda göbek attılarDenizli’de bir vatandaş otomobilden müzik çaldı. Evde Kal çağrısına uyan vatandaşlar ile balkonda göbek attı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber