Geri Dön

Bir düğün alayı

Bir düğün alayı

Bir düğün alayı
6 Aralık 1998
Ahmet Tulgar

Bir düğün alayı
Geçtiğimiz haftasonu Uludağ, magazin sayfalarında "dillere destan sünnet düğünü" nitelemesiyle duyurulan, televoleler açısından son derece verimli bir etkinliğe sahne oldu. Bu etkinlik biraz yakından izlenmesi durumunda siyaset sayfaları için de aynı derecede verimli olabilirdi. Ama olmadı. Sadece Milliyet Gazetesi bu düğünü siyaset sayfasına alıp, Adalet Ağaoğlu'nun ünlü romanına gönderme yapan bir başlık attı: "Bir Düğün Gecesi!"
Evet, etkinliğimiz bir sünnet düğünüydü. Ama biz yine de Uludağ'daki Grand Yazıcı Oteli'nin sahibi Hayri Yazıcı'nın oğlu Mehmet Can için tertip ettiği bu şehzadelere yakışır sünnet düğününü "etkinlik" olarak adlandırmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu düğün içerdiği göstergeler, yaptığı göndermeler ve katılan misafirlerin ilişki hatları okunduğunda sadece bir düğün olmaktan çok daha ötelere uzanıyordu. Düğün sırasında Fransa'da tutuklu bulunan ünlü mafya babası Alaaddin Çakıcı, davetlilerin mücevherlerinin taşları hariç (yoksa bazılarınınki dahil mi) düğündeki her taşın altından çıkıyordu.

* Zeytin kralı yeğen
Evet, sünnet düğünü kimin demiştik? Hayri Yazıcı'nın oğlu Mehmet Can'ın. Türk kamuouyu bir süre önce Mehmet Can'ın yeğeni Serkan ile de tanışmıştı. Hani birkaç hafta önce bazı tartışmalar yaşanmıştı. Bazı gazeteciler, Mesut Yılmaz'ın 13 Mart 1996'da Fransa'da Erol Evcil ile otel odasında görüştüğünü iddia etmiş, Yılmaz ise kendisiyle Fransa'da geleceğin zeytin kralı olarak tanıştırılan kişinin Erol Evcil değil, Evcil ile iş yapan Serkan Yazıcı olduğunu açıklamıştı.
Serkan Yazıcı, sünnet edilen Mehmet Can'ın babası Hayri Yazıcı'nın erkek kardeşi DYP Bursa milletvekili İbrahim Yazıcı'nın oğlu. İbrahim Yazıcı geçtiğimiz Haziran ayında ANAP'tan DYP'ye geçti. İbrahim Bey'in ANAP'lı olduğu dönemlerde Grand Yazıcı oteli sık sık ANAP toplantılarına mesken olurdu. İbrahim Bey şimdi de DYP'li ya, elbette Grand Yazıcı'ya bu kez de DYP'liler sökun edecekti. Ettiler de. Kimler mi?
Eski İçişleri Bakanı DYP İstanbul milletvekili Meral Akşener, daha eski İçişleri Bakanı DYP Elazığ milletvekili Mehmet Ağar, daha daha eski İçişleri Bakanı DYP eski Bursa milletvekili Mehmet Gazioğlu. Mehmet Ağar düğünde hayli neşeliydi. Susurluk skandalı patlak verdiğinden beri hayli zor günler geçiren Mehmet Ağar'ı yanıbaşında kalçalarını titreterek dans eden Fatih Ürek'e kadeh kaldırır, Sibel Can'la şarkı söyler, küçük Mehmet Can'ın güzel ablası Bahar ile halay çekerken görmek bizi sevindirdi. Bahar Yazıcı, kışın yurtdışında okur, yazınsa ailesinin Bodrum'daki otelini yönetir. Kendisi hemşehrisi Erol Evcil gibi uçaklara pek meraklıdır. Ne zaman dostlarının uçağa ihtiyacı olsa, Bodrum havaalanında bekleyen özel uçak havalanır.
Bahar Yazıcı tam bir İbrahim Tatlıses fanatiğidir. Zaten İbo da yakın dostu olan Yazıcılar'ın Uludağ'daki düğününe eşi Derya Tuna ile icabet etmişti ve Cumartesi gecesi düğünde sahne aldı. Neyse, biz tekrar DYP vekillerine dönelim. Nafiz Kurt (Samsun) ve Ömer Barutçu (Zonguldak) da düğündeydi. Bu iki milletvekilimiz bir kooperatifte ortaktırlar. Bir süre önce ortalık ikilinin, sahip oldukları kooperatifin arsasını kıymetli Hazine arazisi ile takas ettikleri iddiaları ile çalkalanmış, ama iddia kanıtlanamamıştı.
Ömer Barutçu, Alaaddin Çakıcı Fransa'da yakalandıktan sonra ilginç açıklamalarda bulunmuştu. Alaaddin Çakıcı'nın İstanbul'da gözaltına alındığı sırada dönemin Emniyet Müdürü Necdet Menzir'e telefon ederek dayak atılmamasını istediği iddia edildiğinde Barutçu şöyle konuşmuştu: "Çakıcı delikanlı adamdır, keşke yardım isteseydi de yapsaydım".
Hasan Ekinci (Artvin) ve Turhan Tayan (Bursa) da düğün davetine icabet eden politikacılar arasındaydı. Davetliler arasında eski bakan ve eski DYP şimdi bağımsız milletvekili Bahattin Şeker (Bilecik) de bulunuyordu. Hani şu "asker kaçağı" denilen büyüğümüz. Herhalde şu sıralar en yakından izlediği haberler Tarkan'ın askerliğine ilişkin olanlardır.

*Çakıcı'nın yakınları
Şimdi biraz da sivil konuklara bakalım. Alaaddin Çakıcı, Fransa'da yakalandığında yanında olan sevgilisi Aslı Ural'ın annesi - ki kendisi de yıllar önce düzenli olarak Adapazarı Cezaevi'nde yatan Çakıcı'yı ziyaret etmiştir - modacı Canan Yaka da zor günleri atlatmış, gözyaşlarını silmiş ve düğündeki yerini almıştı. Neşe içinde Aslı'nın babası Selçuk Ural'ın gelini olan Sibel Can'ı dinliyordu, yani "üvey gelinini".
Çakıcı'nın para işlerini takip eden ve Çakıcı'nın "Türkiye'nin Robin Hood'u" olduğunu iddia eden Fatma Uçan ve Çakıcı yakalandığında destek için Fransa'ya giden müteahhit Yüksel Çağlar da davetliler arasındaydı. Malumunuzdur, Yüksel Bey'in şirketi Çağdaş İnşaat'ın Bodrum'da inşaa ettiği 550 bin dolarlık villardan biri Alaaddin Çakıcı'ya biri ise Erol Evcil'e ait.
ANAP Yozgat milletvekili Lütfullah Kayalar (ki kendisi Mesut Yılmaz'ın muhalifidir), Bursa valisi Orhan Taşanlar, eski Fenerbahçe başkanları Metin Aşık ve Ali Şen de Uludağ'daki muhteşem düğündeydi. Şu Susurluk skandalı patladı patlayalı art niyetli gazetecilerin gözü düğünlerde. Biliyorsunuz skandalın ilk belgeleri düğün fotoğrafları olmuştu: Özel Harekat Daire Başkan vekili İbrahim Şahin, Özel Harekatçı Ayhan Akça ve Abdullah Çatlı'nın halay fotoğrafı... Çakıcı ile MİT mensubu Yavuz Ataç'ın birlikte fotoğrafı da yıllar önce bir düğünde çekilmişti... Dedikodular bitmez ama ne gam; "Oldu da bitti maaşallah!"

Kars'ta tilkilerin yiyecek arayışıKars’ta aç kalan tilkilerin, yiyecek araması objektiflere yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber