Geri Dön
The OthersBirçok okul halen kapalı

Birçok okul halen kapalı

Birçok okul halen kapalı

       BÖLGEDE yaşanan terör olayları eğtiim alanında önemli sorunları gündeme getirdi. Özellikle kırsal kesimlerde kapalı okulların sayısının fazlalığı dikkat çekiyor.
       Batman'da eğitim - öğretim yılı başında kapalı olan 223 köy okulundan sadece 29'u bu yıl içinde açılabildi. Batman sınırları dahilinde 31'i göç nedeniyle 163 köy ilkokulu kapalı bulunuyor. Kapalı olan köy okullarında 4 bin civarındaki öğrenciden yarısı okuma imkanı elde edemedi. Batman'da 2 bin 559 öğrencinin okul okuyamadığı belirtilirken, il genilinde okuma yazma oranın yüzde 70'lerde olduğu vurgulanıyor. Bölgede ailelerin özellikle kız çocuklarını okula göndermemesi üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından daha çok kadınlara yönelik okuma yazma kursları açıldı.
       Bu öğretim yılında yaşama geçirilen 8 yıllık kesintisiz temel eğitim uygulaması kapsamında Batman'da Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim yatırımı başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Batman'a 1998 yılı içerisinde okul ve derslik yapılması için 1 trilyon 368 milyar lira ödenek gönderildi. Bu parayla Batman'ın genelinde bulunan 190 dersliğe ilavetten 500 yeni mevcut dersliklerin yarısı kadar derslik yapılacak. Yatırım ihaleleri müteahitlere anahtar teslimi olarak verilecek.