Geri Dön
The OthersDevrimcinin Güncesi

Devrimcinin Güncesi

Devrimcinin Güncesi

Her zaman okurlarına en iyi kültür armağanlarını sunan Milliyet yarın da Yaşam Gazetesi ile birlikte bir 29 Ekim armağanı veriyor: Fikret Kızılok'un "Mustafa Kemal - Devrimcinin Güncesi" kaset - kitabı.
Uzun bir ara verdiği müziğe bu eseriyle geri dönen Kızılok, söz, müzik ve araştırmasını gerçekleştirdiği bu kasedin yanı sıra bir de Sözlük hazırladı. Mustafa Kemal'i anlamak için düzenlenen bu sözlük Selanik ile başlıyor, sarık, entari, keram, laik, köyün papazı, Jean Jacques Rousseau vd. ile devam ediyor.
AD yayıncılık imzasını taşıyan bu çalışmanın Sözlük'ünde Mustafa Kemal'in ilk meclis konuşması da yer alıyor. "Ne 3 - 5 kişi parasıyla..." başlığıyla verilen bu bölümde Atatürk şöyle diyor: "Ne 3 - 5 kişi parasıyla dünyayı değiştirebilmeli, ne de devlet kapitalist olmalıdır. Kapitalist emperyalizm, kendi düzeninin haksızlığını farkeder, ama bu geriye dönüşü zor bir olgudur. Bu haksızlık ve onun devamı istemi, savaşçılığı, sömürücülüğü davet eder. Biz böyle bir siyasi yapı istemiyoruz".

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler