Geri Dön

Kusurlu sürücüye 6 yıl

Kusurlu sürücüye 6 yıl

Kusurlu sürücüye 6 yıl

       BÜYÜKÇEKMECE'de sorumsuzca hatalı sollama ve aşırı hız yapıp karşı yönden gelen servis aracına çarparak, araçta bulunan Milliyet Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Eren Güvener'in oğlu inşaat mühendisi Onur Güvener'in ölümüne neden olan servis şoförü Mehmet Koruk, altı yıl hapis ve 18 milyon lira ağır para cezasına çarptırıldı.
       Geçen mart meydana gelen kazada, Güvener'in ölümüne, aynı servisteki Erkan Özer'in de ağır yaralanmasına neden olan Koruk'un, Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi'nde, "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme ve yaralanmaya sebebiyet vermekten" 4 ile 10 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılandığı dava dün sona erdi.
       Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Mehmet Koruk, müdahil ve sanık avukatları katıldı. Müdahiller vekili avukat Selçuk Güvener, kazanın tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu değil, kasten gerçekleştiğini savundu.
       Mahkeme, Koruk'u "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek"ten, TCK'nın 455 / 2. maddesi gereğince, altı yıl hapis ve 18 milyon lira ağır para cezasına çarptırdı. Kararın gerekçesi şöyle:
       "Sanığın, eylemine uyan TCK'nın 455 / 2. maddesi gereğince, suçun işleniş biçimi, suçun işlenmesinde kullanılan araç suç konusunun önem ve değeri, suçun işlendiği zaman ve yer fiilinin diğer özellikleri, zararın ağırlığı, taksirin yoğunluğu, suç sebepleri ve saiklerin davranışlarını da göz önüne alarak, takdiren ve teşdiden altı yıl ağır hapis ve 18 milyon lira ağır para cezasıyla cezalandırılmasına."
       Mahkeme, sanığın cezasının paraya çevrilmesi ve tecili isteminin reddine, ayrıca tam kusurlu bulunan sanığın, sürücü belgesine beş yıl sekiz ay süreyle geçici olarak el konulmasına karar verdi.

       Milliyet İnternet Editörü Enver Emre Özmen'in 14 Aralık 1996'da ölümüne neden olan alkollü sürücü Nadir Karayel ise, dört ay tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz olarak yargılanmak üzere 20 milyon lira kefaletle serbest bırakılmıştı.
       Milliyet aracına arkadan çarparak olay yerinden kaçan ve Özmen'in ölümüne, dört Milliyet çalışanının ise yaralanmasına neden olan Karayel "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan yargılanıyor.Hamile eşi aşerince bakın ne yaptıBursa’nın İnegöl İlçesinde aşeren hamile işi için bahçeden elma koparan genç elmanın parasını ağaca astı. Aylar sonra parayı bulan bahçe sahibi notu okuyunca duygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber