Geri Dön

Mantovani: Barışa hizmet ettim

Mantovani: Barışa hizmet ettim

Mantovani: Barışa hizmet ettim

       BÖLÜCÜ örgütün başı Abdullah Öcalan'ı Moskova'dan Roma'ya getiren İtalyan Komünist Yeniden Oluşum Partisi (PRC) Dışilişkiler Sözcüsü Roman Mantovani, olayın perde arkasını Milliyet'e anlatırken, "Bir suç işlemedim. Barışa hizmet ettim. Soruna barışçıl bir çözüm bulunması Türkiye'nin de yararına olacaktır" dedi.
       Öcalan'nın ve bölücü örgütün "avukatı" gibi konuşan ve Türkiye'yi suçlayan Mantovani sorularımızı şöyle yanıtladı:
     Soru: Öcalan'nın İtalya'ya yasadışı yollardan girdiği söyleniyor. Moskova'ya gidip Öcalan'ı getirdiğiniz için bu suça ortak olmadınız mı?
       Mantovani: Gerçek değil. O, İtalyan polisine Abdullah Öcalan olduğunu ve siyasi sığınma talebinde bulunmak istediğini söyledi. İtalya'ya illegal olarak girmeye çalışmadı.
     Soru: Öcalan sadece Türkçe ve Kürtçe biliyor. İtalyan polisiyle nasıl anlaşabildi? Siz mi yardımcı oldunuz?
       Mantovani: Ben yardımcı olmadım. Moskova'dan gelirken yanında üç PKK'lı vardı. İtalyanca biliyorlardı.
     Soru: Bu olaydaki rolünüz ne? Öcalan'ı bizzat almak için mi Moskova'ya gittiniz?
       Mantovani: Evet, öyle oldu. Daha önce onun İtalya'ya gelmek istediğine dair bilgileri aldım. Moskova'ya gittim, kendisiyle konuştum. İtalya'ya gelme isteğine açıklık getirdim. Uçağa binip birlikte İtalya'ya geldik. Hepsi bu kadar...
     Soru: Moskova'da kaç gün kaldınız? Öcalan ile neler görüştünüz?
       Mantovani: Moskova'ya 12 Kasım günü öğleden sonra ulaştım. Uçağa binmeden önce Öcalan ile sadece iki saat beraber oldum. Çok kısa konuştuk. İtalya'ya gelmek istediğini ve siyasi sığınma talebinde bulunacağını öğrendim. Soruna barışçı bir çözüm getirmek amacıyla partimin kendisine destek olacağını söyledim.
     Soru: Giderken hükümete bilgi verdiniz mi?
       Mantovani: Hayır. Sadece kendi partime bilgi verdim. PKK'lı bazı yetkililer beni telefonla arayarak isteklerini bildirdi. Ben de Moskova'ya gitmeye karar verdim.
     Soru: Peki, bu hareketinizle hükümeti zor durumda bırakmadınız mı?
       Mantovani: Hayır. Hiç öyle düşünmüyorum. İtalyan hükümeti bu girişimle, barış için arabuluculuk yapma fırsatı buldu. İtalyan parlamentosu, hükümeti bu görevi üstlenerek sorunu uluslararası platforma taşıyarak uluslararası konferans oluşturmaya çalışarak Kürt sorununu çözmek istiyor.
     Soru: PKK bugüne kadar 30 bin kişinin hayatına mal olan terör eylemleri yaptı. Öcalan ve PKK'yı nasıl değerlendiriyorsunuz?
       Mantovani: Öcalan teröristlikle suçlanıyor. Bu, bağımsızlık mücadelesi veren Arafat, Mandela veya Ortega gibi diğer liderler için de böyle olmuştur. Öcalan bir özgürlük hareketinin lideridir. Bölgede bir savaş vardır ve savaş olan yerde iki taraf için de suç işlemek söz konusudur.
     Soru: Öcalan'ı Pol Pot'a benzetenler de var.
       Mantovani: Almanya, Belçika, Hollanda ve İngiltere'de Öcalan'nın birçok taraftarıyla görüştüm. İtalyan parlamenterler Diyarbakır'da Kürt halkının temsilcileriyle görüştü. Pol Pot'un hiç böyle taraftarı olmamıştı. Pol Pot insanlık suçları işledi. Bu benzetmeler haksızlık.


23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber