Geri Dön

Müdürlere hapis yolu

Müdürlere hapis yolu

       Milli Eğitim Vakfı'nda çalışan işçileri, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartan Vakıf Genel Müdürlüğü yöneticilerinin 1 aydan 6 aya kadar hapsi istendi. Bunun yanısıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerince olayın incelenmesi sonucunda iş sözleşmeleri feshedilen işçilerin ücretlerinin 1 yıllık tutarından az olmamak üzere tazminat almaya hak kazandıkları kanaatine varıldı.
MİLLİ Eğitim Vakfı'nda çalışan işçileri, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartan Vakıf Genel Müdürlüğü yöneticileri ve avukatının 1 aydan 6 aya kadar hapsi istendi. TEZ - KOOP İŞ Genel Başkanı Sadık Özden ise vakıf yöneticilerinin Anayasaya meydan okuduklarını savunurken, adalete güvendiğini belirtti.
       TEZ - KOOP İŞ Sendikası'nın suç duyurusu üzerine açılan davanın iddianamesini hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Karakaya, Genel Müdür Mehmet Başhan, Genel Müdür Yardımcıları Saadettin Aydoğdu, Yönetim Kurulu üyeleri Metin Yaraman, İhsan Özçukurlu ve Hukuk Müşaviri Kamil Akdoğan'ın "İşçilerin işten çıkartılma gerekçeleri olarak yasaya aykırı biçimde iş yerinde hiçbir şekilde sendikanın örgütlenmesini istememeleri" gerekçesiyle 1 aydan 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi.
       Bunun yanısıra, Milliyet'te yeralan haberi suç duyurusu sayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan'ın görevlendirmesi sonucu, bakanlık iş müfettişleri bir inceleme yaptılar.
       İnceleme sonucunda Münevver Günal (29), Bahar Aslan (21), Sevil Kalem (35), Fatma Büyüköz (23) ve Sevtap Sevim Akgül (26)'ün iş akitlerinin 6 Kasım 1998'de feshedildiği, fesih işleminden önce ise Genel Müdür Mehmet Başhan'ın 23 Ekim 1998 ve 3 Kasım 1998'de işten atılanların görevlerini yürütmek üzere 5 işçinin istihdamını istediği saptandı. İşten çıkarılanlar yerine 4 kişinin Milli Eğitim Vakfı'nda çalışmaya başladıkları başladıkları, vakıf binasının üçüncü katında kendilerine oda verildiği öğrenildi.
       TEZ - KOOP İŞ Genel Başkanı Sadık Özden ise, vakıf yöneticilerinin yaptıklarının Anayasal bir suç olduğunu dile getirirken, "Kendileri aynı zamanda bir devlet görevlisi durumundalar. Açıkça anayasaya meydan okumuşlardır. DSP'ye ait bir bakanlığını devlet görevlisinin kendi bakanına meydan okumasıdır bu. Ben adalete güveniyorum" diye konuştu.28 Şubat 2020 Magazin Haberleriİşte magazin gündeminin öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber