Geri Dön

Tunceli’den ‘tozlu kömür’ açıklaması

2 Aralık tarihli Milliyet gazetesinin Anadolu baskısında Ferit Demir imzalı “Kömür torbalarının içerisinden toprak çıktı” haberi yayımlandı

Haberde “Tunceli’de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın dar gelirli ailelere dağıttığı kömür torbalarının içerisinden toprak çıktı.
Hafta sonunda Cumhuriyet ve Sivas Şehitleri Caddesi’nde yapılan dağıtımda 25’er kiloluk torbaların bazılarında, hafta sonunda Cumhuriyet ve Sivas Şehitleri Caddesi’nde yapılan dağıtımda 25 şer kiloluk torbaların bazılarında kömürden çok toprak olduğu görüldü” deniyordu.

‘Gerçekle ilgisi yok’
Tunceli Vali Yardımcısı Oğuz Alp Çağlar bu haberle ilgili olarak bir açıklama gönderdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan anlaşma gereğince Tunceli Merkeze 750 ton torbalı kömür gönderilmiştir. Kömürler Çorum ilinde Bükköy Madencilik tarafından Türkiye Kömür İşletmeleri görevlilerinin denetiminde ilimize gönderilmiştir.
İlimiz merkez de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personelinin denetiminde teslim alınan ve dağıtımına başlanan kömür torbalarının içinde toprak çıktığı şeklinde yapılan haberlerin gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.
29 Kasım 2008 tarihinde ilimiz merkez Cumhuriyet Mahallesi’nde vatandaşa kömür dağıtımı yapılmıştır.
Kömürler kamyondan indirilip vatandaşa dağıtıldıktan sonra dağıtım işi bitince sürücü tarafından kamyonun kasası temizlenmesi amacıyla kamyon damperi havaya kaldırılmış ve kasadaki kömür parçaları ve tozları yere dökülmüştür.

‘Artıkların görüntüsü’
Kamyon boşaltıldıktan sonra bazı basın mensupları tarafından kömür dağıtımın yapıldığı yerde resimler çekilmiş ve görüntü alınmıştır.
Çekilen resimler ve görüntüler kamyon sürücüsünün kamyonun kasasını temizlemek amacıyla danperini kaldırıp yere döküldüğü ve yağmur nedeniyle ıslanan kömür parçaları ve tozlarına aittir.

‘Bir şikâyet gelmedi’
Ayrıca vakfımıza dağıtılacak kömürlerin tedarikçisi olan Türkiye Kömür İşletmeleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü arasındaki protokole göre teslim alınan torbalarda nitelik dışı ürüne rastlandığında Türkiye Kömür İşletmeleri tedarikçisi Bükköy madencilik bu ürünleri standartlara uygun olanlarla değiştirmekle mükelleftir.
İlimizde dağıtılan kömürle ilgili olarak vatandaşlarımızdan Valiliğimize intikal eden bir şikâyet bulunmamaktadır.”

23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber