Geri Dön

Eğitim ve öğrenci koçu nasıl olunur?

Eğitim koçluğu, özellikle eğitim alanında öğrenci gelişimi için önemli bir meslek dalı olarak göze çarpıyor. Eğitim koçluğu sertifikasına sahip kişiler kendi işlerini açabilecekleri gibi bir eğitim kurumunda “eğitim koçu” olarak da görev yapabilirler. Genellikle öğretmenlerin ve eğitimcilerin başvurduğu bu sertifikaya siz de başvurabilir ve eğitim koçu olarak kendi işinizi kurabilirsiniz. İşte, eğitim koçluğu hakkında bilinmesi gerekenler.

Eğitim ve öğrenci koçu nasıl olunur?

 

Eğitim ve Öğrenci Koçu Nasıl Olunur?

Eğitim koçluğu eğitimi veren ön lisans veya lisans eğitim kurumları bulunmuyor. Bilginet Akademi ve 2003 yılından beri bu alanda faaliyet gösteren, öğrenci koçluğu mesleğinin duayenlerinden Zafer Polat Koyuncu hoca işbirliği ile hazırlanan, zengin içerikli, uzaktan Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Eğitimini tamamlayıp,  uluslararası geçerliliği olan CPD akreditasyonlu ve İstanbul Ticaret Üniversitesi onaylı sertifikanızı alarak öğrenci koçu olabilirsiniz.

Eğitim Koçluğu Sertifikasına Kimler Başvurabilir?

Eğitim koçluğu sertifikası ile kendinizi ya da çocuklarınızı geliştirebilir veya yeni bir meslek edinebilirsiniz.

 -Öğretmenler (sınıf, branş, rehber),

 - Eğitimciler,

 - Psikolojik danışmanlar,

 - İnsan kaynaklı işlerde çalışanlar,

 - Kendini geliştirmek isteyenler,

 - Kendi başarısını arttırmak isteyen öğrenciler,

 - Eğitim koçluğunu meslek olarak icra etmek isteyenler sertifika almak için kursa başvurabilirler.

Eğitim ve öğrenci koçu nasıl olunur

 

Eğitim Koçu Ne Yapar?

 - Danışanına doğru yöntem ve tekniklerle yaklaşarak öğrencinin kendini fark etmesini sağlar.

 - Öğrencinin potansiyelini açığa çıkartarak hedeflerine daha iyi şekilde güdülenmesi için yönlendirir.

 - Öğrenciyle birlikte ebeveynleriyle de irtibat halinde olarak, bir nevi aile koçluğunu da gerçekleştirir.

 - Öğrencinin kendisini keşfetmesi için yol arkadaşı rolünü üstlenir.

 

Eğitim ve öğrenci koçu nasıl olunur

Kimler Eğitim Koçu Olabilir?

Eğitim koçu olabilmek için öğretmen olmak gerekmiyor. Kişi/kişiler öğretmen olmasa da; eğitim-öğretim sistemi içinde öğrencilerin sorumluluklarını, etkileşimlerini ve beklentileri biliyorlarsa eğitim koçu olabilirler.

Sabırlı, mesleğe gönül vermiş, akademik olarak kendini geliştirmiş ve ikili iletişimi çok iyi olan herkes eğitim koçluğu yapabilir.

 

 Eğitim Koçluğu Sertifikası Nerelerde Kullanılabilir?

Özel okullar, dershaneler, etüt merkezleri, aktivite merkezlerinde görev alabilirsiniz. Kurum bünyesinde yer alarak, öğrencilere koçluk hizmeti verebilirsiniz.

Belediye ya da gençlik merkezleriyle proje çalışmaları yürütebilirsiniz. Kurum bünyesindeki gençler ve öğrencilere profesyonel koçluk hizmeti verebilirsiniz.

Kendi işinizi kurabilirsiniz. Kendi büronuzda öğrencilere profesyonel koçluk hizmeti sunabilirsiniz. Bu hizmetinizi ister yüz yüze isterseniz online olarak uzaktan eğitimle de yapabilirsiniz. Online koçluk hizmetiyle bulunduğunuz yerle sınırlı kalmaz, Türkiye geneline, hatta yurt dışına danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

Bilginet Akademi’nin Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Eğitimi detayları için tıklayınız

 

 

Su kuyusuna düşen köpekle boruya sıkışan kuşu itfaiye kurtardıBurdur'un Bucak ilçesinde su kuyusuna düşen sokak köpeği itfaiye ekipleri kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber