Geri Dön
Vitrinİstanbul sokakları PhotoMaraton’la keşfedilmeyi bekliyor

İstanbul sokakları PhotoMaraton’la keşfedilmeyi bekliyor

İstanbul, dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve sokak fotoğrafçılığının en popüler organizasyonları arasında gösterilen PhotoMaraton’a bu yıl 4. kez ev sahipliği yapıyor.

İstanbul sokakları PhotoMaraton’la keşfedilmeyi bekliyor

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Canon’un ana sponsorluğunda ve Milliyet’in sponsorluğunda hayata geçirilen bu dev fotoğraf şenliğinin Türkiye ayağını Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) düzenliyor.

Bu kapsamda İBB, Canon ve FOTON yetkilileri bir araya gelerek amatör ya da profesyonel fark etmeksizin tüm fotoğraf-severleri 6 Kasım 2021 Cumartesi günü Sirkeci Garı PhotoMaraton etkinliğine davet ettikleri bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında Canon Eurasia Kurumsal İletişim Müdürü Gizem Şenyurt, PhotoMaraton Türkiye Temsilcisi Tanin Helvacı, Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Aral ve PhotoMaraton Jüri Başkanı İbrahim Zaman söz aldı.

İstanbul sokakları PhotoMaraton’la keşfedilmeyi bekliyor

Konuşmasına etkinliğin İstanbul ve fotoğraf sanatı için önemine işaret ederek başlayan Şenyurt, Canon’un kurumsal felsefesi Kyosei’yi anlattı. Canon’un faaliyet gösterdikleri her ülkede iyi bir kurumsal vatandaş olmayı hedeflediklerini ifade ederek: “Sponsorluk desteklerimizin kalbinde yatan, esas motivasyonumuz, Japonca’da "ortak fayda için birlikte yaşamak ve çalışmak" anlamına gelen Kyosei’dir. Tüm faaliyetlerimizi, dünyada 187 binden fazla Canon çalışanı tarafından benimsenen temel prensibimiz doğrultusunda şekillendiriyoruz. Bu perspektifle Canon olarak bizleri birbirimize yakınlaştıran, içimizdeki ve yaşadığımız yerdeki güzellikleri ortaya çıkaran PhotoMaraton gibi önemli bir organizasyonun destekçisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Toplantıda konuşan PhotoMaraton Jüri Başkanı İbrahim Zaman Türkiye’de fotoğraf sanatının daha çok sahiplenilmesi gerektiğini ifade ederek sözlerine başladı. Zaman, “Türkiye gerek sahip olduğu güzellikler gerekse genç ve yetenekli fotoğrafa gönül vermiş geniş kitleleriyle bir fotoğraf ülkesidir. Fotoğraf sanatının korunması gerektiğini düşünüyorum. Fotoğraf kültürdür, ufuktur, bir akıl jimnastiği ve sezgilerinizin yaratım sürecidir. Fotoğrafa sadece sanat olarak bakmamak gerekir, fotoğraf bir anı, kişisel tarihin kaydıdır” dedi.

Zaman’dan sonra söz alan FOTON Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Aral ise İstanbul’un 8500 yıllık tarihine ışık tutarak “İstanbul’un Türkiye’de fotoğrafçılığın ve fotoğraf-severlerin hak ettiği şekilde, tarihimize yaraşır bir fotoğraf müzesine ihtiyacı var. Bu konuda İBB’nin en yakın zamanda gereken adımları atacağına inanıyoruz. İstanbul, sahip olduğu derin kültürel ve tarihsel birikimiyle sokak fotoğrafçılığının icra edilebileceği en güzel yerlerden biridir, dünyanın kültür başkentidir. Bu nedenle FOTON olarak bizler için PhotoMaraton’u ülkemize getirmek bir gururdur, organizasyonun destekleriyle hayata geçirilmesinde büyük rol oynayan İBB ve Canon’a teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Son olarak etkinliğe katılımın her yıl giderek arttığını vurgulayan PhotoMaraton Türkiye Temsilcisi Tanin Helvacı ise bu yıl etkinlik alanında 2 bin kişilik yer hazırladıklarını ve bin kişiyi aşkın bir katılım beklediklerini dile getirdi. Helvacı fotoğrafa ilgi duyan herkesin katılabileceğini vurguladığı konuşmasında “Katılacak tüm fotoğraf severlere şimdiden başarılar diliyorum. Herkese açık organizasyonumuzda tüm İstanbulluları 6 Kasım’da tarihi Sirkeci Garı’na bekliyoruz” dedi.

İstanbul sokakları PhotoMaraton’la keşfedilmeyi bekliyor

6 Kasım’da tüm gün sürecek bir sokak fotoğraf şenliği

PhotoMaraton kapsamında düzenlenen yarışma da herkese açık olacak, yarışmanın kazananlarına Canon markalı ödüller verilirken aynı zamanda yarışmayı kazanan eserler, gezici sergilerde İstanbul’un çeşitli noktalarında yıl boyunca İstanbullularla buluşacak.

Fotoğraf meraklıları, 6 Kasım’da düzenlenecek ve tüm gün sürmesi beklenen bu etkinlikte sabahtan başlayarak Sirkeci – Beyazıt – Tünel, Beyoğlu (Taksim) rotasında 9 tema çerçevesinde 9 fotoğraf çekecek ve bu fotoğraflarla yarışmaya katılacak.

COVID-19 önlemleri kapsamında maske takarak ve aşı olanların katılabileceği etkinlik İstanbul’un meşhur tarihi Sirkeci Tren Garı’nda sabah saat 09:00’da başlayacak. Öğlen 12.00’da Sirkeci Garı, daha sonra 15.00’da Beyazıt Meydanı’nda ve 18.00’de Galata Kulesi‘nde belirlenecek 1 Analog kategori, 1 Cep  kategori, 1 Video  ve 3 Dijital (Genel) kategoride belirlenen temalar doğrultusunda çektikleri fotoğrafları, aynı gün en geç 21.30’da Taksim’de buluşma noktasında FOTON yetkililerine teslim edecekler.

Toplamda 16 tema fotoğraflanacak ve 16 kişi ödüllerin sahibi olacak.

İstanbul sokakları PhotoMaraton’la keşfedilmeyi bekliyor

PhotoMaraton tüm dünyada 90’dan fazla ülkede düzenleniyor

1984 yılından beri dünyanın 90’dan fazla ülkesinde düzenlenen uluslararası sokak fotoğrafçılığı yarışması PhotoMaraton, 2018 yılından beri Türkiye’de her sene giderek artan bir katılımla düzenlenmeye devam ediyor. Bugüne kadar toplam 5000’den fazla kişinin katıldığı etkinlik müzikler, danslar ve performans gösterileriyle bir panayır havasında geçiyor.

Her yıl değişen ve tarafız bir çizgide olan PhotoMaraton jürisi 2021 yılında birbirinden deneyimli isimlerden oluşuyor. İbrahim ZAMAN, Prof. Dr. Özer KANBUROĞLU, Eyüp COŞKUN, Gülay DOĞAN, Mesude BÜLBÜL, Serhat GÖKÇAYLAR, Nevzat YILDIRAN, Ali Öz ve Nihal Gündüz bu sene PhotoMaraton’un jürisi olarak görev alıyor.

Ayrıca etkinlik boyunca çekilecek fotoğrafçıların tema belirleyicileri arasında ise fotoğraf dünyasının yakından tanıdığı isimler yer alıyor: Bünyamin AYGÜN, Cenk Mirat PEKCANATTI, Emirkan CÖRÜT, Mehmet TURGUT, Onur ÇAM, Oya AKKUL, Ömer Serkan BAKIR, Tuğba KIRALLI, Ada YILDIRIM, Fatih Berat ÖRER, Mustafa YILMAZ, Şenay AKKURT, Şahin BALKAYA, Gülşen GÜRSES, Timur AKKURT ve Metro A.Ş. Genel Müdürü Özgür SOY.

Dijital, analog, cep telefonu ve video kategorilerinin yer aldığı PhotoMaraton’a yaş ya da profesyonellik sınırlaması olmadan kayıt yaptırmak ve daha fazla bilgi almak için Photomaraton.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım