Geri Dön

1998 nasıl geçecek?

1998 nasıl geçecek?

Erdoğan ALKİN

İNSAN ve toplum yaşamındaki bütün olup bitenler gibi iktisadi olaylar da tabiidir ki yarın geceyarısı bıçak gibi kesilip hemen bir salise sonra yepyeni biçimde başlamayacak.
Ama belki alışkanlıktan, belki de taze umutlar peşinde koştuklarından hemen herkes, "Bu yıl nasıl bitti? Gelecek yıl ne olacak?" diye düşünüp 31 Aralık saat 24'ü, bir dönüm noktası saymaktan kendilerini alamıyor.
* * *
YILIN nasıl bittiğine dair elde henüz kesin bilgi yok. Ama geçmiş ayların rakamlarına ve çeşitli piyasalardan gelen işaretlere bakılarak bazı tahminler yapılabilir.
Buna göre 1997 yılında
büyüme hızının yüzde 6 dolayında gerçekleştiği, yatırım hevesinin devam ettiği, enflasyonun yüzde 95 dolayında kararlandığı, dış ticaret açığının da 20 milyar dolar dolayında olduğu söylenebilir.
Yani kısacası ekonominin reel cephesinden gelen haberler olumlu, enflasyonun gidişi tatsız, döviz dengesi ise ikaz edici...
Yıl ortasında hükümet değiştiren bir ülkede, ekonomiden daha fazlasını beklemek de hakça olmaz. Onun için bütçe açığını ve borçlanmayı da buna göre yorumlayıp fazla üzülmemek lazım.
* * *
1998 için tahmin yapmak, belli varsayımlara dayandırılırsa, pek zor değil. Açıkçası, yeni bir hükümet bunalımı, bir erken seçim sabırsızlığı, komşu ülkelerle beklenmedik tatsızlıklar olmazsa, gelecek yıl da az çok bu yıl gibi geçer.
Yani büyüme ve enflasyon biraz daha yavaş gider, dış ticaret açığı da aynı boyutta kalır.
Bir iyimser varsayım daha yapılıp, özelleştirmenin hızlı yürüyeceği ve makul miktarda dış kredi bulunacağı da umut edilirse bütün tersi iddialara rağmen 1998 yılının 1997'den daha iyi geçeceği bile iddia edilebilir.
* * *
DİKKAT edilecek olursa, gelecek yılın akıbeti, verdikleri bütün ikaz işaretlerine rağmen ekonomik büyüklüklerden çok politik gelişmelere bağlı görünüyor. Tabii ekonomi ile ilgili kararlarda bir yanlışlık yapılmazsa ve ağızlar gevşek tutulmazsa...
Şu halde 1998 için kötümser olmaya hiç gerek yok. Hatta bir erken seçim ihtimali dahi dengeleri önemli ölçüde zorlamayabilir. Hele seçim tarihi çok çok erken olursa, dengelerle oynamaya zaten pek vakit kalmıyor.


Yazara EmailE.Alkin@milliyet.com.tr

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber