Geri Dön

Büyüklere bilmeceler

Ali Sirmen

"BİLMECE, bulmaca, dil üstünde kaydırmaca", diye sorunca anneannem, kış gecelerinde soba başında, büyük dayımın kızı Gülsen ile yapıştırırdık yanıtı: "Dondurma!" "Çinçinli hamam kubbesi tamam / bir kız aldım babası imam" gibi tekerleme bulmacaların yanıtlarını önceden öğrenmişsek eğer, sıkılırdık. Ne de olsa yedi yaşına gelmiş, koca çocuk olmuştuk. Artık böylesi de sorulur muydu canım!
Anneannem bize daha karmaşık şeyler sorar, yanıtını bulamayınca, söylemesi için yalvardığımızda gevrek gevrek güler, sonra basit çözüm karşısında, "öyle ya!" diye şaşıp, kaldığımızda bir kahkaha daha patlatırdı.
Ah çocukluğumuzun unutulmaz geceleri ve hoş bilmeceleri.
Şimdiki bilgisayar veletlerine tabii ki, bizim bulmacalarımız yavan ve garip gelir. Artık dünya, bilgisayar, televizyon, promosyon ve ratingin yörüngesinde dönüyor.
Bilmeceler bile rating ya da budala kutusunun reklam tekerlemeleriyle sunuluyor: "Size bir bilmecem var çocuklar / haydi sor, nedir nedir? / Çayda kahvaltı da yenir / bisküvi deyince akla hemen onun adı gelir..."
Çocukluğumun bulmacaları geride kaldı. 12 Eylül dönemi yaşamımda gazetelerin çapraz bilmeceleri, onların yerini aldı.
Geçen gün düşündüm: "Acaba hala bulmacayla eğlenenler kaldı mı, şu TV'nin en ücra köşelere kadar girdiği dünyamızda?"
Sonra dedim ki, neden olmasın?
Dilerseniz bizler bugün büyüklere bulmacalarla eğlenelim. Önce, anneannemin pek hoş bilmecesiyle başlayıp, devam edelim. Yanıtları sayfanın alt bölümünde bulacaksınız.
Hadi bakalım kolay gelsin!
1- İki Arap varmış, biri Büyük Çankaya'da öbürü Küçük Çankaya'da otururlarmış. Büyük Çankaya'daki Arap Küçük Çankaya'daki Arap'ın babasıymış. Ama Küçük Çankaya'daki Arap Büyük Çankaya'daki Arap'ın oğlu değilmiş.
Peki neymiş?
2- Pek ünlü parti lideri bir politikacı, 148.5 kilo altını neden biriktirir?
3- Günah nedir?
4- Çarşaf nedir?
5- Yanlış hesap nereden döner?
6- Biri çıkıp, Türkiye'de 2 milyon fahişe var dese, ona ne cevap verilir?
İşte basit bulmacalarımız bunlar, yanıtlarını aşağıda birlikte okumadan önce, değerli okurlarımızın da böyle bulmacaları varsa, göndermelerini rica ederim. Arada, bunları yazıların altında yayınlayıp, hep birlikte cevaplarını arayarak eğleniriz.Yanıtlar:
1- Küçük Çankaya'daki Arap Büyük Çankaya'daki Arap'ın kızıymış.
2- Altını biriktirmesinin nedeni, başı sıkıştığında altını bozdurup, durumu kurtarmayı düşünmesidir.
3- Günah tarikatçılar ile şerikatçıların yediği herzeleri yemeyip, söylediklerinin ve yaptıklarının tersini söylemektir.
4- Çarşaf eskiden üstünde sevişilirken, şimdilerde içinde zina yapılan bez parçasıdır.
5- Yanlış hesap, genelde Bağdat'tan kimi zaman da, Frankfurt'tan geri döner.
6- Böyle söyleyene, "sizi görünce, savınıza inandım, amma geniş aileniz varmış", yanıtı verilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber