Kitaplı adaylar

Kitaplı adaylar


İŞÇİ Partililer "Seçim kampanyası partiler arasında değil, reklam şirketleri arasında yarış haline getirildi" diyor.
Söz İP'ten acılınca Doğu Perinçek'e yapılan bir ayıba değinmeden geçmek olanaksız. Haymana Cezaevi yönetimi, Genel Başkanlarının bayramını kutlamaya giden adayların ziyaretine izin vermemiş!..
Pınarhisar Cezaevi'nde yatan Recep Tayyip Erdoğan'ı beş yüz kişi ziyaret ediyor, Perinçek'le ise ancak bir kişi bayramlaşabiliyor.
* * *
NEYSE, herkesin ayıbı kendisine, biz gelelim İşçi Partisi'nin seçimlerle ilgili tespitine.
İP'e göre, bu kampanyada çözümler ve politikalar tartışılmıyor, adayların nitelikleri üzerinde durulmuyor "Seçim adı altında, magazin ağırlıklı bir curcuna yaşanıyor"muş...
Hal böyle olunca, İşçi Partililer, seçim bildirgesinde ortaya koydukları, somut ve köktenci çözüm önerilerinin, medyada hasıraltı edilmesine artık şaşmıyorlarmış...
* * *
OYSA, onların aday bileşimi, diğer partilerden çok farklıymış...
"İddia ediyoruz!" diyorlar:
"Türkiye'nin en birikimli ve en yetkin aday listesi İşçi Partisi'ndedir. İşte bunu kanıtlayan küçük bir araştırma: İşçi Partisi'nin listelerinde yer alan 24 adayın tam 149 adet yayımlanmış telif kitabı var. Bu rakama Genel Başkan Doğu Perinçek'in çeşitli alanlardaki araştırma, inceleme ve tezlerini kapsayan 20'yi aşkın yayımlanmış eseri ve aday listelerinde yer almayan diğer parti kadrolarının onlarca kitabı dahil değildir."
* * *
İP, bu iddiayı ispat için, 24 adayın isimlerini ve kitaplarını kapsayan bir liste çıkarmış, çoğunu isimlerinden olduğu kadar, kitaplarından da tanıyacaksınız. Kitaplarının adlarını yayımlamaya yerimiz yetmediği için adayların isimlerini sıralıyoruz:
"Firdevs Gümüşoğlu, Feyza Perinçek, İlknur Kalan, Hasan Yalçın, Burçay Anger, Talip Apaydın, Prof. Cahit Talan, Prof. Cahit Tanyol, Prof. Nejat Kaymaz, Prof. Dr. Leziz Onaran, Mehmet Bedri Gültekin, Ferit İlsever, Adnan Akfırat, Nejat Birdoğan, Mucize Özunal, Şule Perinçek, Ünal Erdoğan, İsmet Kemal Karadayı, Gürbüz Tüfekçi, Doç. Dr. Fatih Gümüş, Av. Ceyhan Mumcu, Em. Elçi Sacit Somel, Dr. Alpaslan Berktay, Necla Ülkü Kuglin."
* * *
İŞÇİ Partisi'nin kitaplı adayları bunlar...
Yalnız ÖDP'ye de haksızlık etmemek gerek, onlar böyle bir liste vermediler ama, biz aday listelerini taradık, çıkardık:
"Prof. Sadun Aren, Erhan Bener, Nevzat Çelik, Fethi Naci (İsmail Naci Kalpakçıoğlu), Ufuk Aras, Adalet Ağaoğlu, Prof. Mete Tuncay, Leyla Erbil, Prof. Mina Urgan, Can Yücel, Fakir Baykurt, Tektaş Ağaoğlu."
Elbette kitap yazmak çok önemli bir iş, lakin o kitapları okuyabilmek...
O daha da önemli...
Eğer, bu yazarların, bu kitaplarını okuyan insan sayısı, yüz binleri bulsaydı, ülkenin hali bir başka olurdu.
Tabii bu araştırmayı diğer partiler de yapmalı, acaba içlerinde kitap yazan kaç aday var?
Kitapsızların, kitaplılara oranı ne?
Yazara E-Posta: h.pulur@milliyet.com.tr