İlker kafası

Bazı konular Türkiye’de hâlâ çok hassas oysa bunları daha rahat konuşabilmemiz lazım. Tiyatro grubu Düş Kurguları, Serdar Atmaca’nın kitabından uyarladığı “Travesti Günlüğü”nü bugün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sahneleyecek. Oyunda trans karakter Zuzu’yu Eylem Doğan oynuyor. Oyunu tiyatroya uyarlayan Feridun Hocalar, “Cinsiyet mağduru olan LGBTİ bireylerin toplumdaki her vatandaş gibi eşit koşullarda yaşama haklarının olduğunu, cinsel kimliklerinin kabul edilmesi gerektiğini” söylüyor.

DENEYİN

Çeşit çeşit kahve

CİHANGİR’in yeni incisi Bourne Coffee Bar iki kısımdan oluşuyor: Bar kısmı ve uzun uzun oturacaklar için bir uzun masayla diğer masalardan oluşan kısım. Ben ikinci kısmı “gelenin kalkmadığı kısım” diye adlandırdım. Menüsünde çeşit çeşit kahvenin olduğu, baristasının sanat yaptığı keyifli bir mekan burası. Menüde siyah çay ve yeşil çay karışımlarıyla yapılmış farklı çaylar da var. Yiyecek çeşitleri arasında tost, kruvasan, birkaç tatlı ürünü de bulunuyor.

TADINA BAKIN?

Akdeniz lezzetleri
TAKSİM’deki Gezi Hotel Bosphorus kalitesini koruyor. Geçtiğimiz pazartesi akşamı sakindir diye düşünerek otelin girişindeki Fiamma Restaurant’ı denedim. Menüsü Akdeniz ve yerel İtalyan mutfağı ağırlıklı. Şef Erdal Kılıç yıllarca Londra’da çalıştıktan sonra Fiamma’nın başına geçmiş. Acılı humus üstündeki karides, semizotu salatası üstündeki ahtapot, közlenmiş kırmızı biber üstü İtalyan peyniri ve kuşkonmazlı karidesli papardella makarnası tadılmalı.

TAKİP EDİN

Birbirinden şık tasarımlar
BİR kafede tanıştığım çevre mühendisi Yağmur Çoban, kardeşi Ezgi’yle birlikte The North Fox diye bir marka yaratmış. Markanın amacı şık, sade ve el işçiliğine dayalı deri ürünleri ortaya çıkarmak ve aynı zamanda en kaliteli malzemelerle günlük kullanıma uygun ürünler tasarlamak. Bilgisayar ve tablet kılıfları, kablo tutucuları, defterler, cüzdanlar, kamera askılarının yanı sıra sipariş üzerine kişiye özel tasarımlar da yapıyorlar. Onları takipte kalın!

UĞRAYIN

Böyle bir bar görmedim
İSTANBUL’da en çok sevdiğim mekanlardan biri Ulus 29’un barı. Dünyanın her yerini geziyorum ama bu bar gibisini görmedim. Barın arkasındaki dev duvar Hermes markası tarafından dizayn edilmiş. Restoran menüsünü barda alabilmeniz mümkün. Ayrıca paylaşımlıklar diye bir menüsü var; o kadar bol ve lezzetli ki! Bittikçe bir tane daha gelsin diye kendinizi tutamıyorsunuz. Pekin ördeği roll, ızgara süt kuzu kokoreç , popcorn karides ve pazı dolması favorilerim...